Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Galerii: Leedu endine esileedi on Florida kinnisvarasobingute tõttu uurimise all

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Leedu esimese demokraatlikult valitud riigipea lesk Kristina Brazauskienė sattus ametivõimude huviorbiiti – teda süüdistatakse maksupettuses. Juurdlusele anti ametlik käik pärast seda, kui 15min.lt avaldas andmed Brazauskienė ja tema pere varjatud varadest Ameerika Ühendriikides Floridas.

68-aastasele Brazauskienėle, kelle abikaasa Algirdas Brazauskas (1932–2010) oli üks Leedu ajaloo mõjukamaid poliitikuid, meeldib oma välisreisidega hoobelda. Lesk kinnitas, et külastab Miamit tihti. Pärast seda, kui 15min.lt oli asja uurinud, sattusid need reisid kahe Leedu institutsiooni – finantspettuste uurimise ameti (FNTT) ja maksuameti (VMI) – huviorbiiti.

Kõigepealt leidis 15min.lt tõendeid, mis sidusid omavahel ühe villa Miamis Coconut Creekis ja UAB Draugystės Viešbutis, mille omanikud on Brazauskienė ja tema poeg esimesest abielust Ernestas Butrimas. Selgus, et tegu oli kinnisvaraga, mida tegelikult polnud kunagi olemaski olnud – vähemalt seisab nii Draugystės Viešbutise ametlikes dokumentides.

Avastati, et Brazauskienė ettevõte soetas villa 2010. aastal 220 000 dollari (201 000 eurot) eest. 2016. aastal müüdi kinnisvara 420 000 dollari (385 000 eurot) eest. Endise riigipea lese ettevõte esitas Leedu äriregistrile aga valeandmeid.

Ametlikes aruannetes seisab hoopiski, et ettevõttel pole kunagi mingit kinnisvara olnud. Pealegi ei tule 2010. ja 2011. aasta finantsaruannetest välja mingit märkimisväärset kulutust uute varade ostmiseks.

Brazauskienė poeg ja äripartner Ernestas Butrimas väitis, et Florida dokumendid on võltsitud – sealhulgas on võltsing ka tema allkiri, millel on notariaalne kinnitus. «Ma pole sellest kunagi midagi kuulnud. Tegu on mingi võltsinguga,» teatas Butrimas, kui temalt  Florida villa kohta küsiti.

Samuti ütles ta, et Vilniuse aadressiga ja kinnisturaamatusse kantud UAB Draugystės Viešbutis on tegelikult Ameerika ettevõte. «Saate aru, see on Ameerika firma. Sellel ei pruugi Leeduga mitte mingit tegemist olla. Ja allkiri – neid on võimalik veel toota.»

Kuuldes villa täpset aadressi, eitas Brazauskienė mistahes seost sellega. «Jumaldan kookospähkleid. Saatke mulle sõnum aadressiga. Järgmine kord, kui seal viibin, lähen kookospähkleid otsima,» lausus ta.

Enda sõnul armastab Brazauskienė Floridat ja kui ta kunagi peaks otsustama Leedust lahkuda, meeldiks talle väga seal elada. Selles osariigis viibides ööbivat ta Ameerika leedulaste juures.

Väidetele kinnitust otsides kaevas 15min.lt edasi ja leidis veel vähemalt ühe kinnisvara, mis kuulub Butrimasele isiklikult.

Dokumentidest selgus, et Butrimas ja tema isa, Brazauskienė endine abikaasa, soetasid Miamisse luksuskorteri. See asub kahest pilvelõhkujast koosnevas Duo Hallandaleʼi nimelises arenduses. Kinnisvaraarendaja sai dokumentide järgi korteri eest 380 000 dollarit (348 000 eurot).

Lisaks tõendab Florida äriregister, et Butrimas on seotud vähemalt kahe sealse kohaliku ettevõttega. Üks neist, EB Global LLC, on registreeritud luksuskorteri aadressil ja selle omanikuks on märgitud Butrimas. Teine firma, BM International LLC, oli registreeritud Coconut Creekis asuva villa aadressil, mis kuulus Draugystės Viešbutisele. Seda ettevõtet juhtis Butrimas koos leedu päritolu endise Florida elaniku Arunas Marachinskasega, kellele Coconut Creeki kinnistu varem kuulus.

Nende faktidega vastamisi seatuna võttis Butrimas tagasi varasemad väites, et Florida andmed on võltsitud. Ta teatas seepeale, et on olnud USA alaline elanik juba pea kaks aastakümmet. Kust tuli raha korteri ostuks, ei soostunud ta ütlema, vaid süüdistas selle asemel ajakirjanikke temavastases vandenõus.

Pärast 15min.lt lugude ilmumist pöördus Leedu parlamendi liige Agnė Bilotaitė ametivõimude poole ning nõudis artiklites esitatud väidete uurimist ja Florida kinnisvara ostuks kasutatud raha päritolu väljaselgitamist.

Seejärel kinnitas VMI ametlikult, et Draugystės Viešbutise tegevuse suhtes on algatatud juurdlus; lisaks öeldi, et uurimise all on ka luksuskorteri tehing. VMI ei avaldanud, milliseid rikkumisi kahtlustatakse.

Mõni nädal hiljem teatas Bilotaitė, et FNTT algatas Draugystės Viešbutise ja selle omanike suhtes kriminaaljuurdluse. FNTT kinnitas, et kahtlustab Brazauskienėt, tema poega ning nende ettevõtet raamatupidamise võltsimises ja maksupettuses. Rohkem detaile juurdluse kohta pole avalikustatud.

Tagasi üles