Asi, millest paljud inimesed pantvangistamise korral, eriti Liibanoni puhul, aru ei saa, on see, et tihti on röövijateks tavalised kurjategijad, kes siis müüvad pantvangid edasi poliitilisele terrorirorganisatsioonile. See on päris tüüpiline, eriti Liibanonis. Inimrööv ei pruukinud algselt toimuda poliitilistel põhjustel, vaid tavalise kuritegevusena – lunaraha pärast.
Teine tõenäosus on Süüria: pantvangid võidi viia sinna ja seal nende kättesaamine oleks Liibanoni võimudele juba väga problemaatiline. Mul pole selle juhtumise kohta mingeid tõendeid, kuid Süüria on väga palju aastaid olnud riiklik terrorismisponsor. Arvestades Liibüas toimuvat on Eesti pantvangidel – nagu iga lääneriigi puhul – poliitilist väärtust.
Kuidas te selgitaksite seda, et just nüüd pärast paarikümneaastast pausi juhtus see Liibanonis taas?
Esiteks ei pruugi see rööv olla midagi muud, kui võimalusest tekkinud kuritöö lunaraha saamiseks. Sellegipoolest, arvestades olukorda ja piirkonda, kaldun ma pigem uskuma poliitilist motivatsiooni. Ja ma arvan, et siin ei saa välistada ei avalikku ega varjatud Liibüa kätt. Või indiviide või rühmitusi, kes võivad olla lojaalsed Liibüa režiimile.
Mida arvate, kas nad nabisid kinni lihtsalt esimesed euroopaliku välimusega inimesed või on see spetsiifiliselt ohvrite tausta teades toime pandud rööv?
Minu jaoks on väga märkimisväärne asjaolu Mercedese ja kahe kaubiku kasutamine jalgratturite röövimiseks. See näitab kõrget ettevalmistuse taset. Kui meie teiega kavandaksime inimröövi, peaksime mõtlema logistikale, sellele, kuidas me seda teeme, mis juhtub, kui nad vastupanu osutavad, kuidas me need isikud endale alistame ja nad turvaliselt ära paigutame.
Ütlesime vanasti pantvangide kohta, et nende hooldamine ja toitmine võtab [pantvangistajatelt] tohutult palju hoolt. Selleks kulub suur arv mehi – ja naisi – ning see näitab organiseerituse taset.
Tõenäosus, et see oli juhuslik või lihtsalt igasuguse ettevalmistuseta, on imeväike. Mistap ma kaldun arvama, et keegi teadis, et need jalgratturid on tulemas, ja suutis väga kiiresti koostada plaani nende kinnivõtmiseks.
See viitab organiseeritud kuritegevusele, mida võidi kasutada poliitilistel eesmärkidel. Enamikul inimestel pole võimalust jõuda nii paljude sõprade ja liitlasteni, et sellist tegu toime panna.
Teie kogemuse põhjal Liibanoni pantvangidraamadega, mis on sellele piirkonnale spetsiifiline?
Kui need alles hakkasid seal juhtuma (aastatel 1982–1992 toimunud Liibanoni pantvangikriisid, mille käigus rööviti seal ühtekokku 96 välismaalast, peaasjalikult ameeriklasi ja lääneeurooplasi – toim), üllatas meid pantvangide arvu suurus.
Kuid saime üsna ruttu teada, et nad ei isoleerinud pantvange ehk siis hoidsid röövituid grupina ühes kohas koos. Ehk kui me suutsime nad üles leida, sai neid ka päästa. Aga nende leidmine oli nagu heinakuhjast nõela otsimine.
Kui mõelda jalgratturite juhtumile, siis on tõenäoline, et neid valvatakse ja majutatakse ühes kohas. See võib olla näiteks maa-alune peidupaik, talumaja või küün. Kui pantvangid on viidud Süüriasse, saab teie riigil ja lääne luureteenistustel olema väga-väga keeruline neile jälile saada, sest Süüria on alati olnud väga keeruline.
Olete küsitlenud väga paljusid pantvangist vabastatuid. Millises seisundis need inimesed tavaliselt on? Mida teevad võimud vabastatutega kõigepealt?
Oletagem, et Liibanoni võimud vabastavad eestlased ja võtavad nad enda hoole alla. Tavaliselt teeb see riik, kus sündmus toimub, praegusel juhul siis Liibanon, nende esimese küsitlemise. Seejärel räägivad nendega tavapäraselt teie riigi julgeolekuteenistused, uurides nende kinnipidamise kohta. Ja nendega räägitakse ükshaaval, mitte grupina.
Enamasti toimub kõigepealt meditsiiniline kontroll, määramaks nende seisundit, siis pakume alati teatud määral psühholoogilist nõustamist, nägemaks, kuidas nad on vangistuses vastu pidanud.
Mõned pantvangid, kellega mina Liibanonis töötasin, olid vangistatud aastaid. Kõik loodavad muidugi optimistlikult, et praegusele kriisile võib tulla kiire lahendus, kuid see on muutuja, mida teie ega mina ei saa kontrollida. See sõltub pantvangistajatest ja poliitikast.
Näiteks kui nad on viidud Süüriasse, võivad nad olla sealses kinnipidamiskohas päris kaua. Ma loodan, et seda pole juhtunud. Kui nad on jätkuvalt Liibanonis, on minu hinnangul tõenäosus, et nad lõpuks üles leitakse, suurem.
Mida soovitasite pantvangistusest pääsenute lähedastele?
Perekonna esialgne reaktsioon on alati väga rõõmus, aga võib samas kujuneda ka väga stressirohkeks.
Minu nõuanne valitsusele oleks kindlustada, et röövitute lähedased oleksid kohe saadaval, kuid see võib olla sõltuvalt iga pantvangi perekonna olukorrast väga keerukas. See on ka logistiline väljakutse.