Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kümned portugallased said surma leekide eest pagedes

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
TOPSHOT - A policeman walks on a road past burnt cars after a wildfire in Figueiro dos Vinhos on June 18, 2017. A wildfire in central Portugal killed at least 57 people and injured 59 others, most of them burning to death in their cars, the government said on June 18, 2017. Several hundred firefighters and 160 vehicles were dispatched late on June 17 to tackle the blaze, which broke out in the afternoon in the municipality of Pedrogao Grande before spreading fast across several fronts. / AFP PHOTO / PATRICIA DE MELO MOREIRA | FOTO: PATRICIA DE MELO MOREIRA/AFP

Portugali tabas nädalavahetusel lähiajaloo ohvriterohkeim looduskatastroof, riigi keskosas möllavates maastikupõlengutes on hukkunud vähemalt 62 inimest, teatasid võimud eile.

Torgali küla elanikud eile vingu käes. | FOTO: PATRICIA DE MELO MOREIRA/AFP/Scanpix
Tuletõrjuja puhkehetk Penelas kustutamistöödel. | FOTO: PATRICIA DE MELO MOREIRA/AFP/Scanpix

Paljud ohvrid olid põgeneda püüdes maanteel autodesse lõksu jäänud.

Tulekahju puhkes üleeile Kesk-Portugalis Pedrógão Grande piirkonnas ja hakkas sealt mitmesse suunda levima. «Paljud autod ei pääsenud välja ning inimesed põlesid omaenda autodes surnuks,» rääkis siseministeeriumi esindaja Jorge Gomes eile televõrgule Televisão Independente.

Siseministeeriumi teatel jäi vähemalt 30 inimest autodes tulelõksu Figueiró dos Vinhose ja Castanheira de Pera vahelisel maanteel, Figueiró dos Vinhos suri kolm inimest vingumürgitusse. Ülejäänud surnukehad leiti autode lähedalt või metsast.

Pedrógão Grande linnapea Valdemar Alvese teatel olid osa piirkondi leekidest täielikult ümber piiratud ning kohale saabunud tuletõrjujaist nende kustutamiseks ei piisanud. «Tuli raevutses sellise hooga, et ma olen täiesti kindel, et palju inimesi sai surma,» rääkis ta Televisão Independentele.

Kohalik elanik Isabel Brandao rääkis eile uudisteagentuurile AP, et kartis oma elu pärast. «Üleeile nägime põlengut, kuid see oli väga kaugel. Ma poleks ealeski arvanud, et see jõuab siia,» ütles Brandao. Ämm ajas ta kiiruga öösel kell pool neli öösel üles ning magama tagasi nad enam ei saanudki, sest kartsid, et leegid jõuavad nendeni.

Portugali televõrk RTP näitas eile kaadreid, kus inimesed üritasid maanteel tiheda suitsu eest pageda, kuid nähtavust oli vaid paari meetri jagu.

Tulekahju põhjused ei ole veel päris selged, kuid oma osa etendas võimude sõnul viimastel päevade suur kuumus. Pedrógão Grande piirkonnas võis põleng saada alguse kuiva äikesetormi ajal välgulöögi saanud puust, ütles politsei esindaja. Uurijad leidsid kõnealuse puu üles.

Kuiv äiksetorm tähendab, et sademed maapinnale ei jõuagi, sest vesi aurustub kõrge temperatuuri tõttu – Pedrógão Grandes oli tulemöllueelsetel päevadel olnud 40 kraadi õhusooja. Portugali politsei välistas võimaluse, et põleng sai alguse süütamisest.

Peaminister Antonio Costa nimetas katastroofi suurimaks tragöödiaks paljude aastate jooksul ja kuulutas välja kolmepäevase üleriigilise leina. «Hukkunute arv võib veel suureneda,» lausus Costa eile. «Praegu on prioriteet päästa need, kes võivad jätkuvalt olla ohus.»

Üleeile sai põlengutes viga vähemalt 54 inimest, kelle hulgas oli kaheksa tuletõrjujat ja üks laps. Eile oli üks vigastatud tuletõrjujaist endiselt kriitilises seisundis.

Kustutustöödel Lissabonist 150 kilomeetrit kirdes Pedrógão Grandes osales eile 700 tuletõrjujat ja 260 sõdurit. Üle kogu riigi tegeles põlengu ohjeldamisega eri paigus umbes 1600 tuletõrjujat.

Võimude sõnul on tuletõrjujatel raske põlengukolletesse jõuda, kuna tuli on väga intensiivne. Euroopa Komisjoni humanitaarabi- ja kriisivolinik Christos Stylianides teatas, et Euroopa Liit on valmis Portugali abistama. Nii saatis Hispaania Portugalile appi kaks kustutuslennukit ning Prantsusmaa kolm. Eile kinnitas oma valimisolekut ka Kreeka.

Ajakirja Time teatel on tegu Portugali lähiajaloo ohvriterohkeima metsapõlenguga, eelmisest juhtumist on möödas juba pool sajandit: 1966. aastal sai seal leekidega võideldes surma 25 sõdurit. Möödunud aasta augustis räsisid Portugali samuti põlengud, siis hukkus neli inimest, neist kolm Madeira saarel. Ka langes palju metsa tuleroaks.

Tagasi üles