Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Le Pen ja Mélenchon pääsesid esimest korda parlamenti

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Marine Le Pen pääses esmakordselt Prantsusmaa parlamenti | FOTO: JB Autissier/imago/PanoramiC/Scanpix

Isiklikus mõttes pakkusid Prantsusmaa Rahvusassamblee valimised rõõmu nii vasak- kui ka paremäärmuslike parteide liidritele. Vasakäärmusliku erakonna La France insoumise esimees Jean-Luc Mélenchon ning paremäärmusliku Rahvusrinde liider Marine Le Pen valiti mõlemad esimest korda Prantsusmaa parlamenti.

La France insoumiseʼi esimees Mélenchon võib oma erakonna häältesaagiga igati rahule jääda. Mõningase üllatusena suudeti kindlustada 17 kohta Rahvusassamblees. Kui Mélenchoni parteil õnnestub saada ka mõne Kommunistliku Partei parlamendisaadiku toetus, võivad vasakradikaalid rõõmustada oodatust tugevama parlamendifraktsiooni üle. Jõudude ühendamise järel tekiks kunagistel liitlastel piisavalt suur esindatus, et end parlamendis ja ka avalikus debatis kuuldavaks teha.

Mélenchon suutis üllatada ka Prantsusmaa presidendivalimistel, pälvides esimeses voorus koguni 19,58 protsendi valijate toetuse, mis andis talle kokkuvõttes neljanda koha, kuid jättis ta siiski lõppvooru ukse taha.

Marokos sündinud Mélenchon on varem oma eeskujudeks nimetanud Venezuela lahkunud presidenti Hugo Chávezt ning kunagist Hiina Kommunistliku Partei juhti Mao Zedongi. Samuti on ta väljendanud sümpaatiat Vladimir Putini suhtes.

Le Pen võib rõõmustada oma isikliku tulemuse üle, aga Rahvusrinde häältesaak jäi oodatust kesisemaks. Kokku saadi kaheksa kohta Rahvusassamblees, mis on paremradikaalidele ilmselgeks pettumuseks.

Loodeti vähemalt 15 mandaati, mis on seatud fraktsiooni moodustamise alampiiriks. Nüüd peab Le Pen vaatama väiksemate parteide ja üksiküritajate poole, et saada kokku vajalikud 15 mõttekaaslast.

Le Pen ei kiirustanud sugugi oma kandideerimisest teatama pärast pettumust hiljutistel presidendivalimistel, kus ta Emmanuel Macronile alla jäi. Alles kuu aega tagasi ütles teravate sõnade poolest tuntud naine, et kandideerib Pas-de-Calaisʼ piirkonnas, kus ta  2012. aasta parlamendivalimistel vaid 100 häälega sotsialisti Philippe Kemelile alla jäi.

Le Pen avaldas pärast parlamendivalimiste tulemuste selgumist pettumust ja seadis Macroni tegeliku toetuse kahtluse alla.

«Väike valimisaktiivsus nõrgestab oluliselt uue parlamendi seaduspärasust. Macron võis küll suure parlamendienamuse võita, aga ta peaks teadma, et tema ideed on siin riigis vähemuses,» vahendas Guardian Le Peni sõnu.

Mélenchon oli aga kriitiline Prantsusmaa majoritaarse valimissüsteemi suhtes. Tema sõnul ei usalda Prantsusmaa rahvas enam oma valimissüsteemi ning väike valimisaktiivsus oli tingitud sellest, et kodanikud streikisid süsteemi vastu.

Tagasi üles