Iisraeli sõdurid lasid Läänekaldal maha palestiinlase

Iisraeli sõdur Läänekalda kontrollpunktis.

FOTO: AMMAR AWAD/REUTERS

Iisraeli sõdurid lasid Läänekaldal maha palestiinlase, kes kujutas neile "vahetut ohtu", teatas juudiriigi armee.

Armee eestkõneleja sõnul leidis vahejuhtum aset operatsiooni käigus, kui otsiti peidetud relvi.

"Sõjaväelased sattusid relvastatud palestiinlasele, kes avas nende pihta tule. Sõdurid avasid vastutule ja tapsid ründaja," kirjeldas pressiesindaja.

Keegi teine tulistamises vigastada ei saanud.

Iisraeli kaitseminister Avigdor Lieberman süüdistas eelmisel nädalal Palestiina presidenti Mahmoud Abbasi katses vallandada konflikt juudiriigi ja palestiina äärmusrühmituse Hamas vahel.

Lieberman ütles, et Läänekaldal valitseva ilmaliku Fatah' liikumise juht püüab süvendada pingeid oma võistleja, Gaza sektoris võimul oleva Hamasi vahel, kärpides Gaza elektri ja muude teenuste eest makstavaid summasid.

Hamas hõivas Gaza sektori Fatah'lt 2007. aastal, sestpeale on kaks palestiina rühmitust omavahel vaenujalal.

Sellest hoolimata on Abbasi juhitav Palestiina omavalitsus jätkanud Gaza elektri ja mõnede teiste teenuste eest tasumist. Hiljuti teatas ta aga, et omavalitsus ei maksa enam Gazasse tarnitava Iisraeli elektri eest, mispeale lõpetas juudiriik möödunud nädalal tarned.

Nüüd ähvardab kaht miljonit Gaza elanikku olukord, kus päevas on elektrit vaid kaks tundi. See võib ajendada Hamasi kätte maksma.

Iisrael ja Hamas on pidanud alates 2008. aastast Gazas maha kolm sõda, viimane leidis aset 2014. aastal.

Nii Egiptus kui Iisrael kehtestasid Gaza sektorile blokaadi pärast seda, kui Hamas tõrjus 2007. aasta veriste tänavalahingute järel Gazast välja Lääne toetusega Palestiina presidendi Abbasi üksused. Palestiinlased on sestsaadik olnud lõhestunud Gazat valitseva Hamasi ja Läänekaldast osa kontrolliva Abbasi valitsuse vahel.

Tagasi üles
Back