Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Itaalia fotoreporter tahtis lavastust relvadega kodutütardest

Kodutütred relvi ei kanna. FOTO: Marko Saarm / Sakala

Kui kaitseministeeriumi strateegilise kommunikatsiooni osakonna juhatajalt Rauno Verilt küsida Tomaso Clavarino pildireportaaži kohta, meenub itaalia fotoajakirjanik talle hoobilt.

«Tal on mingi erihuvi laste ja relvade vastu,» ütleb Veri ning märgib, et Clavarino portfooliost näeb, et ta on varem käinud ka näiteks Ladina-Ameerikas lapsrelvakandjaid pildistamas. «Kasulik idioot, kelle pilte meeldib RT-tüüpi väljaannetele avaldada, sest see teenib nende eesmärke.»

Eestis jäi Clavarino kaitseministeeriumi avalike suhete töötajatele teravalt meelde seoses sellega, et soovis väga näha kodutütarde laagrit. Seda talle ka näidati.

«Ta oli väga pettunud,» jätkab Veri. Pettumuse põhjuseks oli asjaolu, et tüdrukutel polnudki relvi. Sestap teinud itaallane ettepaneku, et tema fotoreportaaži tarbeks võiks kodutütardele siiski relvad kätte anda. Sellisest fotolavastusest keelduti.

«Kaitseliidu üheks oluliseks ülesandeks on tegevliikmetele sõjaväelise väljaõppe andmine,» kommenteeris Clavarino fotolugu leitnant Merle Norit Kaitseliidu avalike suhete osakonnast. «Tegevliikmeks saamiseks peab olema vähemalt 18-aastane ja noorematele Kaitseliit sõjaväelist väljaõpet ei anna.»

Tulemust on näha ka Clavarino fotoloost. Kui Leedust on tal relvadega lapsed kätte saada õnnestunud ja Lätist lihtsalt vormis lapsed, siis Eesti puhul on piltidel täiskasvanud kaitseliitlased, kellest mõne puhul paistab, et fotograaf on valinud inimesi, kes võiksid välimuse poolest ka alaealised olla.

Eesti Kaitseliidu all tegutseb kaks lasteorganisatsiooni: Noored Kotkad poistele ja Kodutütred tüdrukutele. Mõlemad on rajatud 1930ndate alguses ja deklareerinud oma eesmärki muuseas ka läbi patriotismi kasvatamise.

Noorkotkaste põhiliseks tegevusvormiks on organisatsiooni kodulehe kinnitusel laagrid ja matkad. Kodutütarde puhul aga öeldud, et korraldatakse koonduseid, loenguid, kursuseid, praktilisi töid, näitusi, koosolekuid, pidusid, ekskursioone, matku, mänge ning muud kultuurilist ja majanduslikku tegevust.

Tagasi üles
Back