Uutelt satelliidifotodelt selgub, et Hiina Djiboutisse rajatud sõjaväebaas on seni arvatust suurem ja paremini turvatud, vahendab CNN.
Hiina Djibouti sõjaväebaas on arvatust suurem (1)
Stratfor Wolrdview ja Allsource Analysis väljastatud fotodelt on näha, et Aafrika sarvel asuv Hiina sõjaväebaas on kolmekordse turvamüüriga ümbritsetud ja sellel on umbes 23 000 ruutmeetrit maa-alust pinda.
US wary of its new neighbor in #Djibouti - #China's naval base at #Doraleh: https://t.co/AMSfuXaJN6 pic.twitter.com/qP3hNJpuTa
— Lesley Anne Warner (@Lesley_Warner) February 26, 2017
«Selline ehitus järgib Hiina sõjaväebaaside tugevdamise tava. Maa-alused struktuurid võimaldavad jälgimatult tegutseda ning pakuvad kaitset vahenditele, mis on Hiina Djibouti-missiooni jaoks tarvilikud,» teatas geopoliitilise luure firma Stratfor.
Hiina asus baasi mehitama sel kuul. Djiboutis on baasid ka USAl, Prantsusmaal ja Jaapanil, kuid Stratfori teatel ei ole need nii tugevalt kaitstud.
With over 2,500 business & 1M nationals in #Africa, #China is seeking to expand permanent security presence in #Djibouti via naval base pic.twitter.com/oxP6cltdSN
— Jesse Sandoval (@jesssandoval) July 12, 2017
«Ehkki see on ainult üks paljudest baasidest Djiboutis, on Hiina oma kombed Djiboutisse kaasa toonud,» sõnas Stratfori vanemanalüütik Sim Tack.
Hiina kaitseministeeriumi väitel on baas vajalik piirkonnas piraadivastaste operatsioonide läbi viimiseks ja humanitaarabi transportimiseks.
4. juulist pärinevad fotod tõestavad aga, et Hiina ei ole veel isegi alustanud dokkide ehitamist, mis on vastavate operatsioonide jaoks vajalikud. Materjalidega saab lähemalt tutvuda siit.
Stratfori hinnangul jõutakse ilmselt viimaks ikkagi ka dokkide ehitamiseni, kuid seni kasutab Hiina Djibouti kaubasadamat.
Analüütikute hinnangul on Aafrikasse loodud baasi näol tegu osana Hiina püüdest ülemaailmse mereväelise jõustruktuuri moodustamiseks, kuid Hiina meedia on neid väiteid eitanud.