Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Parasiite tapnud Hollandi ettevõtted põhjustasid Euroopas munaskandaali

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Munad Lunterenis asuvas farmis. | FOTO: FRANCOIS LENOIR/REUTERS/Scanpix

Euroopa Liidus on alanud tõsine munaskandaal. Sel suvel tuli avalikuks, et Hollandist oli teistesse Euroopa riikidesse eksporditud miljoneid mürgise kemikaali jääkidega saastunud kanamune.

Belgia, Saksamaa ja Holland on müügilt eemaldanud miljoneid kanamune. Oma mõju võib skandaalil olla Soomele, kuhu on tänavu imporditud mitmeid tonne Hollandi mune. Nüüdseks on selgunud, et märtsist juunini jõudis ka Suurbritanniasse müügile 20 000 võimalikku mürgimuna.

Arvatakse, et Soome võis jõuda hulk saastunud mune ja neid võidi kasutada ka toidutööstuses. Samas kinnitas Soome toiduohutusamet Evira, et isegi kui munad olid saastunud, oli mürgi kogus sedavõrd väike, et tervise pärast pole põhjust muretseda.

Rootsi toiduagentuur sai eelmisel reedel samuti Euroopa Liidu käest hoiatuse, et mõned mürgised munad võisid nende riiki jõuda. Kõnealune partii suudeti enne ringlusesse jõudmist eemaldada. Praegu uuritakse, kas saastunud mune võis varemgi Rootsi jõuda, aga kuna seal tarbitakse peaaegu sajaprotsendiliselt vaid kodumaist toodangut, ei nähta suurt ohtu. Samuti kinnitas toiduagentuur, et Rootsi tarbijate tervis ohus ei ole.

Eestis saastunud mune tõenäoliselt ei ole, sest viimase kümne aasta jooksul ei ole statistikaameti andmetel munade importi Hollandist Eestisse toimunud. Veterinaar- ja toiduameti pressiesindaja Martin Altraja kinnitas sama ka BNSile ning lisas, et Eestis ei ole ka Hollandi munadest valmistatud tooteid.

Hollandi mürgimunades sisaldus toksiline aine fiproniil, mida ettevõte Chickenfriend kasutas ametivõimude hinnangul kanadelt täide eemaldamiseks. Seadus keelab ainet kasutada inimtarbimiseks minevate loomade ja lindude peal.

Maailma terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on fiproniil toksiline aine. Inimese jaoks võivad keskmised ja suured kogused olla ohtlikud ning kahjustada maksa, neere ja kilpnääret. Erilist ohtu võib see kujutada lastele.

Skandaali puhkemise järel on Saksa toidupoodide kett Aldi otsustanud ettevaatusabinõuna munade müümise üle riigi lõpetada. Teine Saksa toidupoodide kett Lidl on poodidest samuti suure hulga mune eemaldanud. Kuigi Suurbritanniasse jõudis väike kogus potentsiaalselt mürgiseid mune, soovitati brittidel osta vaid neid, millel on kodumaise toodangu märk.

Eile teatasid Hollandi ametivõimud, et peale kanamunade hakatakse kontrollima ka kanaliha võimalikku saastumist. Teadlased asuvad Hollandi toiduohutuse agentuuri NVWA sõnade kohaselt uurima paari tosinat farmi, mis toodavad nii mune kui kanaliha. Kui kontrollid läbitakse ja fiproniili olemasolu ei avastata, võivad nad oma tegevust jätkata.

Uudisteagentuuri Xinhua andmetel peatas NVWA eelmisel esmaspäeval uurimise käigus 180 Hollandi linnukasvatusettevõtte tegevuse, millest 20 sai jätkamiseks rohelise tule. 147 firma tegevus on endiselt peatatud. Neist 58 on müünud mune, mis võivad lastele ohtu kujutada, ülejäänud firmade toodangu puhul on munadest küll mürki leitud, aga sedavõrd vähesel määral, et see ei ohusta inimeste tervist. Ühe firma pakutavad munad on inimestele aga ohtlikud.

Tagasi üles