Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Hispaaniasse võib tänavu jõuda rohkem migrante kui Kreekasse

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Videokaader kolmapäeval Cadizi liivale randunud migrantidest. | FOTO: Carlos Sanz / AP / Scanpix

Hispaaniasse võib tänavu jõuda rohkem üle mere saabuvaid sisserändajaid kui Kreekasse, prognoosib Rahvusvaheline Migratsiooniorganisatsioon (IOM).

Kolmapäeval rabas Hispaania lõunarannikul Cadizis rannas päevitanud inimesi vaatepilt, kus nende juures randus migrante täis kummipaat. Liivale jõudes jooksid paadis olnud inimesed peesitajate silme all laiali. Samal päeval õnnestus 12 migrandil kihutada skuutril Hispaania Aafrika enklaavi Ceuta vetesse. Neist üks, 28-aastane Guinea mees uppus enne, kui päästjad temani jõudsid.

Neljapäeva hommikul päästis Hispaania rannavalve Tarifa lähistel kipakast paadist kümme Sahara-alusest Aafrikast pärit meest.

IOMi sel nädalal avalikustatud arvude kohaselt on tänavu Hispaaniasse jõudnud ligi 8200 migranti. Seda on IOMi kõneisiku Joel Millmani sõnul kolm korda rohkem kui mullu sama ajaga ja koguni enam kui terve möödunud aasta jooksul kokku.

Kuigi need andmed kahvatuvad Itaalia kõrval, kuhu on tänavu jõudnud juba üle 96 400 migrandi, hakkab Hispaania järele jõudma Kreekale, kuhu on paatides jõudnud 11 713 inimest. «On võimalik, et Hispaania läheb tänavu Kreekast mööda,» ütles Millman AFP-le. «Kui nii läheb, on see suur muutus.»

IOMi teatel on suur osa inimesi, kes võtavad ette teekonna üle mere Hispaaniasse, pärit Lääne-Aafrika riikidest – Senegalist, Gambiast, Guineast ja Elevandiluurannikult.

Itaaliasse saamiseks tuleb ületada Sahara kõrb ja Liibüa, kus valitsevas kaoses üritavad eri rühmitused ja grupeeringud saavutada kontrolli naftarikka riigi üle. Sellest tekkiva ohu tõttu võib osa migrante eelistada mööda rannikut liikumist. «Me oletame, et osa muutusest on seotud faktiga, et seda peetakse turvaliseks teeks läbi Maroko üles rannikule,» rääkis IOMi esindaja.

Millman lisas, et üle mere Hispaaniasse tulevad paadid on palju väiksemad kui need, mis asuvad Liibüast Itaalia poole teele. Tema sõnul tundub, et Liibüas on inimsmugeldajate strateegia panna võimalikult palju inimesi paati, mis hakkab peaaegu kohe lekkima, ning siis vaadata, kui ruttu õnnestub rahval paadis abi kutsuda. Hispaaniasse liikudes üritatakse aga väiksema paadiga märkamatult ise merd ületada.

Hispaania tsiviilkaardi teatel õnnestus neil umbes 30st kolmapäeval riigi lõunarannikule jõudnud illegaalist järgmiseks päevaks kätte saada üheksa. Kõik nad olid alaealised. Tsiviilkaardi kõneisiku Manuel Gonzaleze sõnul polnud tabatuil küll dokumente, kuid arvatavasti on tegu marokolastega.

Värsked rändeandmed

  • Tänavu on paatides üle mere Euroopasse ehk Hispaaniasse, Itaaliasse, Kreekasse ja Küprosele jõudnud 116 692 migranti. Seda on enam kui poole vähem võrreldes mullu sama ajaga, kui 6. augustiks oli üle mere Euroopasse jõudnud 263 436 migranti.
  • Selle aasta põhiline migratsioonitee Euroopasse kulgeb Itaalia kaudu, kuhu on saabunud 83 protsenti kõigist migrantidest.
  • Vahemerel hukkunuid on tänavu viimaste andmete kohaselt 2405. Mullu samal ajal oli surma saanud 3193 inimest.
  • Kogu maailmas on tänavu surma saanud 3420 migranti (mullu samal ajal oli see arv 4883). Vahemere järel ohtlikkuselt järgmised piirkonnad on Põhja-Aafrika ning USA ja Mehhiko, kus on tänavu hukkunud vastavalt 265 ja 242 inimest (mullu olid samad arvud vastavalt 965 ja 216).

Allikas: IOM

Tagasi üles