Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Lõuna-Aafrika ravikanepi kasutajad ootavad uimasti seadustamist

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Lõuna-Aafrikas Vabariigis elav sclerosis multiplexiga võitlev Gerd Bader kasvatab, kasutab ja müüb ravikanepit ka teistele. | FOTO: MUJAHID SAFODIEN/AFP/Scanpix

Lõuna-Aafrika Vabariigis Johannesburgis elava Susanne'i jaoks tähendas kanep veel hiljuti illegaalset uimastit, mille eest oma poega teismeeas hoiatada. Nüüd kasutab ta seda aga lapse haruldase haiguse raviks.

Sarnaselt paljude teiste riikidega on kanepi osaline seadustamine praegu arutelu all ka Lõuna-Aafrika Vabariigi (LAV) kõrgemas kohtus, nii et tõenäosus, et ravikanepi kasutajad ei pea enam hädadele leevendust otsides seadust rikkuma, on suurem kui kunagi varem.

«Kui ma esimest korda ravikanepist kuulsin, siis mõtlesin, et seda kasutatakse vaid selleks, et end uima tõmmata,» ütles Susanne, kes soovis rääkida varjunime all. «Siis sain ma aga lapse, kelle elu see reaalselt kergemaks muudab.»

«Kuu aega pärast seda, kui ta ainet võtma hakkas, oli meil üks perekondlik kogunemine ja teised olid tulemustest jahmunud,» meenutas naine uudisteagentuurile AFP.

Tema praeguseks seitsmeaastasel pojal on diagnoositud Costello sündroom, millele on iseloomulik aeglasem vaimne ja füüsiline areng. Lisaks oli poiss seetõttu väga tihti rahutu ja kannatas liigesevalude käes. «Esimest korda suutis ta omapäi mängida ega vajanud kogu aeg emmet,» rääkis naine.

Susanne'i veenis kanepiõli proovima Lõuna-Aafrika kanepientusiast Gerd Bader, kes toodab kanepiõli kontsentraati oma sclerosis multiplex’i ravimiseks. Bader ja Susanne on nüüd osa aina kasvavast lõuna-aafriklaste kogukonnast, kes võitlevad meditsiinilistel eesmärkidel kasutatava kanepi seadustamise eest.

Praegu kehtivate seaduste järgi võib marihuaana kasvatamine, kasutamine või omamine – ka väikeses koguses – lõppeda vangistuse, rahatrahvi ja kriminaalkaristusega. Sellest hoolimata otsustas Western Cape'i piirkonnakohus selle aasta märtsis, et kanepikeeld – kui tegu on seda kodus kasutavate täiskasvanutega – on põhiseadusvastane.

Globaalselt on kanepi kasutamine reguleeritud väga erinevalt. Portugalis on näiteks nii kanepi omamine kui ka kasutamine laias laastus dekriminaliseeritud, Saudi Araabias võib aga kanepikasutajaid oodata surmanuhtlus.

49-aastane Bader kasutab kanepiõitest vaigusarnase õli kättesaamiseks isetehtud plasttorusid. «Inimestel, kes on suremas, pole aega oodata, kuni parlament kahe aasta pärast otsuse ära teeb – kellelgi pole aega kahte aastat oodata,» ütles ta. «Ühiskonna silmis on tehtud minust kriminaal, sest ma aitan paraku ebaseaduslikult inimesi, kelle suhtes arstid on alla andnud. Ma soovin, et me saaksime kõik koos selle ravi tulemusi neile näidata.»

Bader, kes küsib 5,5-grammise kanepiõli pudeli eest 1600 randi (100 eurot), peab paljulubavaks ka marihuaana seadustamisega kaasnevat majanduslikku kasu.

«See võiks olla hea maksude kogumise allikas. Vabastage kanep ja andke see inimestele. Meil tekiks tööstusharu, millesarnast varem nähtud pole. See on nagu araabia maade jaoks nafta – kujutage ette, tööstus ilma igasuguste lisakulutusteta,» lausus ta.

Ratastooli aheldatud Bader väidab, et ravikanep on teda palju aidanud, eriti just valude leevendamisel: «Ma olin oma olukorra tõttu suremas, aga see tõi mind tagasi elule.»

LAVi meditsiiniuuringute nõukogu on kohaliku meedia sõnul algatanud juba ka omapoolseid proove, et aidata kasvõi pisut kanepiõli kvaliteeti, konsistentsi ja üldist standardit tagada.

Pretoria ülikooli uimastipoliitika uurija Shaun Shelly hoiatab aga, et ravikanep pole lahendus kõigile: «Me justkui püüame näidata, et kanepi kasutamine on kõigi jaoks täiesti ohutu ja mingeid probleeme sellest ei teki, aga see ei vasta tõele.»

«Inimestele, kellel on eelsoodumus vaimsete häirete tekkimisele, ei ole delta-9-tetrahüdrokannabinooli (THC, kanepis sisalduv joovet tekitav toimeaine – toim) tarvitamine hea,» selgitas Shelly. «Me peame aru saama, et osale inimestele võib kanep kasulik olla, teistele on see aga mürk.»

2012. aastal avaldas Mayo kliinikus töötav J. Michael Bostwick artikli, milles väidab, et kanepi põhiprobleem seisneb selles, et aine tarbimise kohta puuduvad põhjalikud teadusuuringud. «Sellest on saanud viimane õlekõrs inimestele, kes pole tavameditsiinist abi leidnud,» märkis USA psühhiaater.

Susanne'i poeg on just üks neist. Ema sõnul pole ta praegu veel seadusega pahuksisse sattunud, kuid tunneb, et kirves ripub tal pidevalt pea kohal. Näiteks 2010. aastal vahistati ravikanepit kasutanud paar Myrtle Clarke ja Julian Stobbs.

«On väga oluline, et meditsiiniline kanep saaks peavoolu ravimiks, sest kui see on legaalne, saab selle kohta ka rohkem uuringuid läbi viia,» ütles Susanne, poeg tema kõrval mängis samal ajal aga videokaameraga ja rääkis, sära silmis, eelseisvast välismaareisist. «Tänu kanepiõlile on mul uus laps.»

Tagasi üles