Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kaljulaid tänas Saksamaad Balti riikide julgeolekusse panustamise eest

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Eesti president Kersti Kaljulaid ja Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier ühisel pressikonverentsil Kadriorus. FOTO: EERO VABAMÄGI/POSTIMEES | FOTO: Eero Vabamägi/Postimees

President Kersti Kaljulaid ja Saksamaa riigipea Frank-Walter Steinmeier rõhutasid eile pärast kohtumist Kadriorus pressikonverentsil kahe maa ühiseid huve Euroopas.

President Kaljulaid ütles, et Saksamaa on Euroopa riikide hulgas suurim panustaja Balti riikide julgeolekusse. Ta tõi esile sedagi, et Saksamaa on Leedus paikneva NATO lahingugrupi juhtriik ja osaleb Balti riikide õhuturbemissioonil Ämaris.

Kaljulaid ütles, et kuigi see oli tema ja Steinmeieri kui riigipeade esimene kohtumine, on ta kindel, et edaspidi saab koostöö olema lihtne, kuna presidendid mõistavad maailma ühtemoodi.

Steinmeieri sõnul on tal soe ja lähedane suhe nii Eesti kui ka kogu Läänemere piirkonnaga. Ta avaldas Eestile tänu Euroopa Liidu Nõukogu eduka eesistumise eest. Saksamaa presidendi hinnangul on imetlusväärne ja üllatav, et Eesti suutis planeeritust pool aastat varem eesistujariigi rolli üle võtta. Tema sõnul on juba praegu näha, et Eesti jätab eesistumisega märgi Euroopa poliitikasse.

Sõnavõtu lõpetas Steinmeier mõttega, et tema visiit toimub märgilisel ajal, kuna täna tähistatakse Baltimaadelt vabaduse võtnud Molotovi-Ribbentropi pakti 78. aastapäeva. Samuti meenutas ta, kuidas Eesti, Läti ja Leedu inimesed ühinesid ning Balti keti abil iseseisvuse taastamisele kaasa aitasid.

Üks Saksamaa ajakirjanik uuris pärast riigipeade avaldusi Kaljulaidi käest Venemaa suurõppuse Zapad kohta, viidates Eesti murele seoses sõjaliste harjutustega. President Kaljulaid parandas sakslast ja ütles, et mures pole ainult Baltimaad, vaid kogu NATO.

Steinmeier ei soovinud vastata küsimusele Saksamaa kunagise liidukantsleri ja tema sotsiaaldemokraadist parteikaaslase Gerhard Schröderi kuulumise kohta Venemaa naftahiiu Rosneft juhatusse. «See on küsimus, mille kohta Saksamaa president avalikult arvamust ei avalda,» lausus ta.

Kadriorust liikus Saksamaa president edasi Stenbocki majja, et kohtuda peaminister Jüri Ratasega. Eesti valitsusjuht toonitas kohtumisel, et Euroopa riigid peavad turvalisuse nimel pidevalt pingutama. Samuti nimetas Ratas Saksamaad Eesti heaks sõbraks.

Eile õhtul toimus Maarjamäe lossis Kersti Kaljulaidi ja Georgi-Rene Maksimovski õhtusöök Frank-Walter Steinmeieri ja tema abikaasa Elke Büdenbenderi auks.

Täna peab Saksamaa president kõne teemal «Saksamaa ja Eesti – muutlik minevik, ühine tulevik». Samuti kohtuvad president Eesti noorte arvamusliidritega, kellega arutletakse Euroopa tuleviku ja noorte ootuste üle.

Tagasi üles