Sellega pidas Steinmeier enda sõnul silmas nii poliitikuid Euroopa Liidu sees kui ka Venemaa teadlikku positsiooni oma identiteedi kujundamisel niimoodi, et see vastanduks lääneriikidele. «Kui defineerime end, rõhutades oma erinevust teistest, siis anname edumaa agitaatoritele,» märkis ta.
Pärast Steinmeieri kõnet esitas talle küsimuse riigikogu liige ja ajaloolane Mart Nutt (IRL), kes märkis, et ajaloo võrsed ulatuvad ka tänapäeva. Samuti nentis Eesti poliitik, et kui agressorit ei peatata, hakkab see piire katsetama, tuues näiteks Gruusia ja Krimmi sündmused.
Nutt uuris Steinmeierilt, mida peaks vaba maailm ja Saksamaa tegema, saatmaks Venemaa selge sõnumi, et säärased sündmused enam ei kordu.
Gruusia ja Krimmi sündmuste ajal oma kodumaa välisministri ametis olnud Steinmeieri sõnul muutsid nende sündmuste järel tehtud otsused julgeolekuolukorda Euroopas. Tema sõnul reageeriti tekkinud probleemidele kiiresti ja asuti otsima lahendusi; ta tõi näiteks Balti õhuturbemissiooni ning NATO tippkohtumised Walesis ja Varssavis, mille järel suurenes vägede kohalolek kogu siinses piirkonnas. Steinmeier ei nõustunud väitega, justkui oleksid NATO ja Euroopa Liit probleemide ilmnedes käed rüpes istuma jäänud.
«Igasugune partnerlus on imelihtne lihtsatel aegadel, aga tegelik sõprus ja partnerlus tuleb välja siis, kui aeg on keerulisem,» lausus õiguskantsler Ülle Madise üritust lõpetades.
Eile hommikul kohtus Steinmeier ka Eesti noorte arvamusliidritega. Pärast kõnele järgnenud lühikest arutelu asus Saksamaa president koos teda saatva delegatsiooniga teele Lätisse.