Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Soome linnad suurendavad julgeolekut

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Soome politsei patrullimas Turu keskväljakul. | FOTO: VESA MOILANEN/AFP/Scanpix

Ülemöödunud nädalal kahe inimohvri ja kaheksa vigastatuga lõppenud Turu noarünnaku valguses kaalub Soome valitsus sisejulgeoleku eelarve suurendamist.

Peaminister Juha Sipilä sõnul arutab valitsus sel nädalal järgmise aasta riigieelarvet ning selle käigus vaadatakse üle ka sisejulgeolekule eraldatud summad.

Selle aasta kevadel eraldas valitsus lisakulutusena 100 miljonit eurot, mis läks jagamisele Soome julgeolekuteenistuse (Supo), politsei, piirivalve ja kaitseväe vahel.

Massiürituste toimumise ajaks paigaldatud betoonplokid ja strateegiliselt pargitud veokid hakkavad edaspidi silma ka Soomes. Lisapatrullide abil on suurendanud oma nähtavust ka politsei.

«Kuigi otsene oht puudub, võtsime siiski kasutusele ettevaatusabinõud,» märkis Soome rahvusringhäälingule Yle Tampere riski- ja turvajuht Jouni Perttula.

Turu linnavõimud on äärmuslusevastaseid meetmeid tähtsustanud varemgi, seega oli 18. augusti noarünnak omamoodi lakmustest, kui kiiresti vastavad ametkonnad tegeliku rünnaku korral reageerida suudavad.

Turu riskijuhi Heikki Vähäkuopusi sõnul linna julgeolekuplaan töötas: kriisikommunikatsioon oli tõhus, rünnakut puudutav info jõudis inimesteni kiiresti nii sotsiaalmeedia kui ka linna kodulehe kaudu, lisaks pandi kohe püsti ka teised kriisiolukorra toetussüsteemid.

«Me olime selletaolise rünnakuga tegelemiseks valmis,» sõnas Vähäkuopus.

Ka Helsingi, Oulu ja Kuopio linnavalitsus kaaluvad püsivate sõidutõkete paigaldamist. Tampere riski- ja turvajuhi hinnangul ei pruugi aga tõketest ja teepiiretest piisata. Kriitilise tähtsusega on vastavate ametivõimude omavaheline koostöö nii terrorirünnakute ennetamise kui ka nendega võimalikult tõhusalt tegelemise puhul.

«Mingit vajadust paanikanuppu vajutada siiski pole. Elu läheb edasi,» ütles Perttula, lisades, et endiselt on võtmetähtsusega toetada migrantide sisseelamist, et nad sulanduksid võimalikult kiiresti ühiskonda ja leiaksid töökoha.

Tagasi üles