Valitsuse liige: Eesti-Soome kultuurifondile tuleb eraldada 6 miljonit eurot

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eesti ja Soome lipud.
Eesti ja Soome lipud. Foto: Peeter Langovits / Postimees

Soome valitsuse liige tegi neljapäeval ettepaneku eraldada Eesti-Soome kultuurifondile 2018. aasta Soome riigieelarvest ühtekokku 6 miljonit eurot. Koalitsioon kiitis ettepaneku heaks, ent lõpliku otsuse teeb Soome parlament 19. septembril, mil pannakse Euroopa-, kultuuri- ja spordiministri Sampo Terho ettepanek hääletusele.

«Fondi toetamine ja seda kaudu kultuuriline areng on suurepärane võimalus tähistada üheskoos nii Soome kui ka Eesti iseseisvuse sajandat sünnipäeva,» selgitas kultuuriminister Sampo Terho valitsuse kinnitatud ettepanekut.

Plaanitud 6 miljonit eurot on Soome riigieelarvesse laekunud varasemate aastate jooksul hasartmängumaksude näol. Soome valitsus nõustus summa ja ministri tehtud ettepanekuga neljapäeval, 31. augustil toimunud eelarve-istungil.

Miks ja kellel fond loodi?

Eeltööd fondi asutamiseks on tehtud nii Soome kui Eesti poolt juba mõnda aega. Esimesed koostööpartnerid on põhikapitali osas kokkulepped saavutatud ning fond registreeritakse Soome patendi- ja registriametis lähemal ajal. Fond on loodud kahe maa ja rahva kultuurikoostöö ja keeleoskuse toetamiseks ja edendamiseks. Fond hakkab toetama nii üksikisikute kui organisatsioonide kunsti-, muusika-, keele- jm kultuuri- ja koolitusprojekte, mis kannavad sõnumit kahe väikese riigi rahvaste ühisest kultuuriruumist Euroopale ja kogu maailmale.

Millal ja kes fondi asutasid?

Fondi asutamise mõte sai alguse 2008. aastal, kui Soome ja Eesti peaministrid pöördusid Eesti toonase Soome suursaadiku Jaakko Blombergi ja Põhjamaade investeerimispanga juhi Gunnar Okki poole, et kahe riigi kultuurikoostöö uuele tasemele tõstmiseks ettepanekuid saada. Soome-Eesti kultuurifondi asutamise idee sai toetust ka pikka aega edukalt toimivatelt Soome ja teiste põhjamaade vahelistelt  kultuurifondidelt.

10. detsembril 2015. aastal tegevust alustanud Eesti-Soome Kultuurifondi nõukogusse kuulusid Jaakko Blomberg, Kirsi Bongwirnso, Jaagup Kreem, Paavo Hohti, Anu Laitila, Olari Elts, Mart Mikk, Gunnar Okk, Jaakko Ryhänen, Signe Kivi, Mart Meri, Pekka Vapaavuori ja Ilmi Villacis.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles