Havel ei usu Kundera süüd

Václav Havel.

FOTO: Reuters / Scanpix

Tšehhi kirjanik ja endine riigipea Václav Havel manitses avalikkust Milan Kundera süüdi tunnistamisel ettevaatlikkusele.


«Ma ei usu, et selline asi juhtus ja see ei saanud juhtuda nii tobedal moel,» kirjutas Havel Tšehhi nädalalehes Respekt, kus ilmusid nädal aega tagasi ka esmakordselt dokumenteeritud süüdistused, nagu oleks üks tuntumaid kommunismi vastaseid Kundera teinud ülikooliaastate jooksul koostööd kohaliku salapolitseiga, kellele andis väidetavalt välja USA jaoks töötanud eakaaslase Miroslav Dvořáčeki, vahendas AFP.

Ka Prantsusmaal elav tšehhi päritolu kultuskirjanik on kõik süüdistused tagasi lükanud, nimetades neid alusetuks valeks.

«Isegi kui Kundera läks politseisse (Tšehhoslovakkia salateenistus Státní bezpečnost StB), et öelda, et kusagil on spioon, mida ma ei usu, siis te peate proovima näha seda läbi selle ajastu prisma,» kirjutas Havel, kes rõhutas hirmu osatähtsust nõukogudeaegses ühiskonnas. Tema hinnangul ei pidanud sellisteks tegudeks olema «agar või fanaatiline kommunist».

«Noored ajaloolased, olge ettevaatlikud ajaloo käsitlemisel!» kirjutas Havel, kelle kinnitusel võib ka heas usus teha rohkem halba kui head.

Tagasi üles