Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Merkel alistas Schulzi

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Angela Merkel alistas teledebatis Martin Schulzi. | FOTO: Handout/Reuters/Scanpix

Tosin aastat Saksamaad kantslerina juhtinud Angela Merkel sai viimaks üle teda deemonlikult kummitanud needusest ja võitis suures teledebatis oma pearivaali Martin Schulzi.

Kuigi kantsler on võimul oldud aastatel korduvalt näidanud külma närvi, oli ta kõigis oma karjääri seni peetud teledebattides jäänud kaotajaks. Pühapäeva õhtu tõi selles osas muutuse: uuringufirmade ja telekanalite korraldatud küsitlused näitasid, et Merkel alistas teledebatis Schulzi.

Merkeli Kristlikud Demokraadid edestasid küsitluste järgi enne debatti Sotsiaaldemokraatlikku Parteid (SPD) 15–17 protsendiga, aga kuna väljaande Politico sõnul ei ole koguni 7 miljonit Saksamaa 60 miljonist valimisõiguslikust kodanikust veel kindlat otsust langetanud, lootis Schulzi leer pühapäeva õhtul televisioonile magusal kellaajal toimunud debatilt suurt võitu, mis aitaks SPD liidril Merkeli kinni püüda.

Schulz oli Merkeli nõrkustest teadlik ja nende ärakasutamiseks oodati endiselt Euroopa Parlamendi presidendilt agressiivset lähenemist. Samas pidi Schulzi agressiivsus olema ülimalt kaalutletud. Liigse kriitilisuse puhul oleks tegu olnud endale jalga tulistamisega: on ju Schulzi SPD ja Merkeli Kristlikud Demokraadid koalitsioonipartnerid.

Taevassinisesse riietatud Merkel esines 20–30 miljoni televaataja ees endale tüüpilise stoilise rahuga ja mängis poliitiliste kogemuste toel Schulzi kindlalt üle. Saksamaa väljaanne Spiegel kiitis kantslerit ja hindas pühapäevast debatti tema karjääri parimaks.

Väljaande Die Zeit hinnangul oli enne teleesinemist kaks võimalust: kas debatt märgib, et Merkel kindlustab veel edumaad, või annab televisioonis esinemine avalöögi ülimalt pingelisele ja põnevale kolmele nädalale, mis on valimisteni veel jäänud.

Kuigi uuringute tulemused erinesid, oli televaatajate seisukoht kindel: debati võitis Merkel. Saksamaa avalik-õigusliku televisiooniettevõtte ZDF korraldatud küsitluse järgi edestas Mutti hüüdnime kandev kantsler Schulzi kolme protsendiga. ZDFi küsitlus näitas, et Merkeli esinemist pidas paremaks 32 protsenti, Schulzi eelistas 29 protsenti.

Avalik-õigusliku telekanali ARD küsitluse järgi arvas 55 protsenti debatti jälginud inimestest, et Merkel sai teleekraanil Schulzist võitu. SPD kandidaat võitis debati 35 protsendi televaatajate hinnangul.

Kõige suuremat põnevust küttis arusaadavalt üles see, et suur osa valijatest ei olnud oma eelistuste kohta 24. septembri Liidupäeva valimistel veel otsust langetanud. ARD küsitlus näitas, et otsust mitte langetanud valijate hulgas oli Merkeli edu 12 protsenti. 48 protsenti neist leidis, et kantsler mõjus tele-eetris Schulzist paremini, 36 protsenti uskus, et debati võitis Schulz.

Kuigi suures plaanis ei pruukinud Schulz Merkeli võimalusi liiga palju kahjustada, üritas 61-aastane SPD kandidaat Saksamaa televaatajate hinnangul läheneda debatile agressiivsema hoiakuga, mida temalt ka oodati. ARD küsitluse järgi arvas koguni 87 protsenti vastajatest, et Schulz mõjus Merkelist agressiivsemalt ja jättis samas ka rahvamehelikuma mulje. Merkeli tugevuseks pidasid vastajad kompetentsust ja usaldusväärsust.

Samas ei nõustu sugugi kõik, et Schulz esines piisavalt jõuliselt. USA päevalehe Washington Post hinnangul mõjus duellina reklaamitud debatt pigem duetina. Nende hinnangul näitas Schulz debati jooksul vaid mõnel korral välja, et ta ei nõustu Merkeliga, ja vältis tõsisemaid rünnakuid kantsleri aadressil. Sama märkis Suurbritannia rahvusringhääling BBC.

Kuigi suur osa rahvast nägi Merkelit debati võitjana, ei olnud Schulzi pingutused päris asjatud. ZDFi poliitbaromeetri uuringu järgi kahanes kantsleri edu Schulzi ees edukast debatist hoolimata. Meediaettevõtte andmete järgi toetas enne debatti Merkelit 60 protsenti ja Schulzi 33 protsenti rahvast. Pärast debatti rääkisid arvud sootuks teist keelt ja Merkeli toetusprotsent oli langenud 53 peale ning Schulzi oma tõusnud 39 protsendini.

Tagasi üles