Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Lõuna-Korea valmistub Pyongyangi uuteks katsetusteks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Soul korraldas vastuseks raketiõppuse, kus simuleeriti rünnakut Põhja-Korea tuumarajatise vastu. | FOTO: HANDOUT/AFP/Scanpix

Vastuseks Põhja-Korea pühapäevasele avantüürile, mille puhul Pyongyangi väitel oli tegemist vesinikupommi katsetusega, jõudsid USA president Donald Trump ja Lõuna-Korea liider Moon Jae-in eile telefonivestluses üksmeelele kaotada Pyongyangi tuumakatsetuste vastumeetmena lagi Lõuna-Korea rakettide lõhkelaengutelt, tõstes pingeid Korea poolsaarel veelgi.

2001. aastal Ühendriikidega sõlmitud leppe järgi võis Lõuna-Korea ballistiliste rakettide lõhkepea kaaluda nimelt kuni 500 kilo.

Eile teatas Lõuna-Korea kaitseministeerium ka riigikaitse tugevdamisest. Lõuna-Koreasse on juba paigutatud THAAD-raketitõrjesüsteem, nüüd on aga Ühendriikide toel kavas paigaldada ajutiselt riiki veel neli raketiheitjat.

Samuti tulistasid Lõuna-Korea relvajõud eile varahommikul omalt poolt välja mitu ballistilist raketti. Kindralstaabi teatel oli tegemist õppusega, mis imiteeris rünnakut Põhja tuumarajatisele.

«Õppus korraldati vastuseks Põhja kuuendale tuumakatsetusele ning hõlmas riigi (Lõuna-Korea) ballistilist raketti Hyunmoo ja hävituslennukeid F-15K,» märgiti teates. Relvajõudude andmeil vastas sihtmärkide kaugus Põhja-Korea tuumakatsetuste polügoonile Punggye-rile riigi kirdeosas.

USA presidendi Donald Trumpi võimalused eskaleerunud kriisis lähevad aina ahtamaks, sest otsuse, millal järgmine tuuma- või raketikatsetus teha, teeb siiski Kim Jong-un, märkis Deutsche Welle Jaapani korrespondent Martin Fritz.

Souli sõnul valmistubki erakriik järgmise ballistilise raketi, võimalik et mandritevahelise raketi väljatulistamiseks, märkides ohtliku arenguna, et Põhja-Koreal on õnnestunud vähendada piisavalt tuumarelva mõõtmeid. «Usume, et nende loodud tuumarelv sobib mandritevahelisele ballistilisele raketile,» ütles kaitseminister Song Young-moo eile parlamendis.

Viimati korraldas Põhja-Korea kaks mandritevahelise ballistilise raketi starti tänavu juulis. | FOTO: KCNA/Reuters/Scanpix

Trump on otsustanud välja mängida ka majanduse kaardi, teatades pühapäeval Twitteris, et USA kaalub kaubandussidemete peatamist kõigi riikidega, kes Põhja-Koreaga äri ajavad.

See otsus on juba välja vihastanud Pekingi, kelle sõnul oleks see vastuvõetamatu. «See ei ole objektiivne ega õiglane,» teatas eile Hiina välisministeeriumi esindaja Geng Shuang.

Teiseks hoiatas Valge Maja pühapäeval avalduses, et kui Põhja-Korea jätkab Ühendriikide või tema liitlaste ähvardamist, on Washington valmis kasutama oma tuumavõimekust.

«President Trump kinnitas Ühendriikide pühendumust kaitsta meie kodumaad, territooriume ja liitlasi, kasutades meie käsutuses olevaid diplomaatilisi, konventsionaalseid ja tuumavõimekusi,» kirjutati avalduses.

Tugeva sõnumi andis ka kaitseminister James Mattis, öeldes, et Pyongyangi ähvardustele USA ja tema liitlaste suhtes antakse massiivne sõjaline vastus. «Meil on selle tegemiseks palju variante,» sõnas kaitseminister, lisades, et Ühendriikide eesmärk ei ole siiski Põhja-Korea täielik hävitamine.

Ühendriikidel oli pärast Korea sõda osa tuumarelvi Lõuna-Koreas, kuid Washington viis need ära 1991. aastal, kui kaks Koread teatasid ühiselt plaanist muuta poolsaar tuumavabaks.

Pyongyangi ja Washingtoni vastuolude süvenedes on ka Lõuna-Koreas hakanud kostma hääled omaenda tuumarelva ehitamiseks, et end Põhja agressiooni eest kaitsta.

Lõuna-Korea kaitse tugevdamiseks viibib seal 28 500 USA sõjaväelast. Oma tuumarelva on riigil 1974. aastal Washingtoniga sõlmitud aatomienergialeppe järgi keelatud ehitada. Selle asemel pakub lepe Soulile võimaliku rünnaku puhuks USA tuumavihmavarju.

FOTO: © GRAPHIC NEWS
Tagasi üles