Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Välisministrid lõpetasid Tallinna-kohtumise

3
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
ELi välispoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini ja Eesti välisminister Sven Mikser. | FOTO: AP/SCANPIX

Tallinnas jätkus eile Euroopa Liidu välisministrite mitteametlik kohtumine (Gymnich). Ürituse teisel päeval keskenduti soiku jäänud Lähis-Ida rahuprotsessile, radikaliseerumisele ja terrorismile ning poliitilisele kriisile Venezuelas.

Euroopa Liit on nii poliitiliselt kui ka rahaliselt märkimisväärselt panustanud, et kriis Palestiina ja Iisraeli vahel leiaks lahenduse.

Iisrael ja Palestiina on vaenujalal olnud juba 20. sajandi keskpaigast. Konflikti juured ulatuvad aga veelgi kaugemale ajalukku. Sellele on viidatud kui maailma kõige haaramatule konfliktile. Iisrael on selle käigus okupeerinud Palestiinale kuuluva Jordani jõe läänekalda ja Gaza piirkonna.

Konflikti on kümneid aastaid üritatud lahendada läbirääkimiste teel, kuid seni edutult. Põhilised vaidluspunktid on muuhulgas teineteise riigina tunnustamine, piirid, julgeolek ja kontroll Jeruusalemma üle, sest see on mõlemale poolele tähtis religioosne sümbol.

Euroopa Liit nagu ÜROgi ei näe ELi kõrge esindaja ja liidu välisministrite kinnitusel kahe riigi lahendusele ühtegi alternatiivi. «See pole lihtsalt realistlik,» ütles pressikonverentsil pärast Gymnichi kohtumist ELi välispoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini.

«Kui sellele konfliktile leiduks lihtne lahendus, oleks see viimaste kümnendite jooksul tõenäoliselt juba avastatud,» ütles Mogherini. «Tegu on võimaliku tiksuva pommiga.»

Seetõttu oligi arutluse all Lähis-Ida rahuprotsess ehk Mogherini sõnul selle puudumine.

Mogherini lisas, et üle vaadatakse kõik meetmed, millega EL end sidunud on. Ülevaate eesmärk on tema sõnul kindlustada, et meetmed oleksid võimalikult tõhusad ja otstarbekad. «Me ei soovi enda kohalolekut vähendada – vastupidi,» kinnitas kõrge esindaja.

ELi välisministrid arutasid koos kandidaatriikide esindajatega viise, kuidas ära hoida radikaliseerumist ja võidelda terrorismiga. «Eriti oluline on seda teha koostöös riikidega, kes pole mitte ainult ELi kandidaatriigid, vaid samuti osa sellest regioonist, mida terrorism puudutab,» ütles Mogherini.

«Võitlus terrorismi ja radikaliseerumise vastu on midagi, mida EL jagab. See pole liikmesriikide vaheline probleem. Tegu on meie ühise võitlusega,» ütles Eesti välisminister Sven Mikser.

«See probleem jääb meiega pikaks ajaks. On äärmiselt ebatõenäoline, et rahvusvahelised terrorirühmitused lähitulevikus hääbuksid,» lisas Mikser.

Peale selle kohtusid ELi välisministrid eile õhtul idapartnerlusriikide esindajatega. Nendega arutati Mikseri sõnul võimekust panna vastu nii välisele kui ka riigisisesele survele. Kohtumisel osalesid veel Mogherini ning laienemis- ja naabruspoliitika volinik Johannes Hahn.

Mikseri sõnul peaksid EL ja idapartnerid vahetama rohkem kogemusi hübriidohuga võitlemisel ning tugevdama strateegilise kommunikatsiooni võimet. «Näeme katseid mõjutada ühiskonda väärinfo kaudu,» põhjendas ta.

Kohtumise esimesel päeval oli üks põhiteemasid viimased sündmused Korea poolsaarel ja Põhja-Korea raketikatsetused. Põhja-Korea on vaatamata ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonidele ja Pyongyangile kehtestatud sanktsioonide karmistamisele jätkanud keelatud programmidega.

Mikseri hinnangul ei saa lubada, et mõni riik rikuks oma rahvusvahelisi kohustusi ja seaks ohtu kõikide julgeoleku. «Euroopa Liidul tuleb hoida ühtset joont Põhja-Korea suhtes ning vajadusel karmistada sanktsioone, et takistada Põhja-Korea tuumarelvaarendust. Meil on vaja lahendust, mis viib keelatud programmide lõpetamisele ja Korea poolsaare tuumavabaks muutmisele,» ütles välisminister.

Mikser sõnas kohtumist kokku võttes: «Showʼd juhib ikka Federica Mogherini oma meeskonnaga, me oleme lihtsalt võõrustajad, aga sellest hoolimata on see olnud meie jaoks suur proovikivi.»

Tagasi üles