Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Irma-hirmus kogunesid miljonid Florida lääneranniku inimesed tormivarju

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
(Orkaani ootuses kurjakuulutavalt tühi maantee Floridas. | FOTO: Yin Bogu / SIPA / Scanpix

Kuni 130-kilomeetrise tunnikiirusega tuulte ja eluohtlike tormide saatel rammis orkaan Irma eile lõpuks Florida rannikut.

«See on äärmiselt ohtlik ja elukardetav olukord,» hoiatas USA riiklik ilmateenistus Key Westist. Inimestel, kes polnud kuulanud tungivaid soovitusi suunduda tormivarjupaika, paluti siis juba koju püsima jääda, sest liikumine kujutanuks veel suuremat riski.

Eelmiseks õhtuks oli varjupaikadesse jõudnud kuus miljonit Irma võimalikul teekonnal elavat ameeriklast. Kui reedel ummistusid Florida osariigi maanteed orkaani eest põgenevate inimeste autodest, siis laupäevaks oli suurlinnast Miamist saanud kohalike kirjelduste järgi inimtühi kummitusasula.

«Kui torm on juba alanud, ei saa korrakaitsjad teid enam päästa,» utsitas rahvast varjuma Florida kuberner Rick Scott. Ametnikud pelgasid, et see orkaan põhjustab osariigile suuremaid kahjusid, kui nähtud põlvkonna vältel.

«Florida Keysis ja suuremas osas ülejäänud Florida lääneosast algab väga ohtlik päev,» ütles eile riikliku orkaanikeskuse spetsialist Michael Brennan.

«See tuleb õudne,» prognoosis üsna samas toonis Irma mõjusid kuberner Scott eile hommikul telekanalile NBC. «Nüüd peame kükitama maha ja üksteise järele vaatama.»

Enne seda oli Key Westi politsei avanud veel ühe viimase võimaluse varjupaiga neile, kes tolle ajani olid evakueerimiskäske eiranud. Kommunaalettevõtte Florida Power and Light teatel oli osariigis elektrivooluta üle 430 000 majapidamise ja ettevõtte.

Juba möödunud nädalal tegi Irma 5. kategooria orkaanina põhjalikku laastamistööd Kariibi mere saartel. Eilse info järgi oli Irma enne Ühendriikide ranniku tabamist nõudnud vähemalt 27 inimelu. Paljudele ellujäänutele tõotavad tekitatud kahjud aga uusi ja kaua kestvaid kannatusi.

Näiteks kaotas Antigua ja Barbuda peaministri Gaston Browne’i sõnul suurem osa Barbuda paarist tuhandest elanikust kodu. Et torm lõhkus ka sidekanalid, polnud Antigua rahval omakorda alguses aimugi Barbudat tabanud tragöödia ulatusest.

Antigua ja Barbuda Punase Risti president Michael Joseph ütles ajalehele The Washington Post, et läinud on sada protsenti infrastruktuurist.

«Pole elektrit, pole jooksvat vett, pole kommunikatsioonisüsteeme,» kirjeldas Joseph. «Kujutage ette üksikut saart kusagil kaugel. Täpselt nii. Ei mingeid hooneid, kõik katused läinud, betoon puruks rebitud. Suurem osa loomadest surnud; ma nägin väga palju surnud loomi.» Inimohvreid oli Barbudal eilsetel andmetel üks: kaheaastane poiss, kelle tulvaveed olid minema viinud.

Nii USA kui ka Euroopa riigid hakkasid juba möödunud nädala lõpus Irma küüsi langenud Kariibi mere piirkondadesse abi saatma.

Tagasi üles