Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ebaseaduslikult piiri ületanud Saakašvili sattus kahe tule vahele

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Kodakondsuseta Gruusia ekspresident ja endine Odessa kuberner Mihheil Saakašvili kirjutas pühapäeval Facebookis: «Me suundume Ukrainasse!» Ukrainasse Saakašvili ka jõudis, aga nüüdseks on seoses ebaseadusliku piiriületamisega algatatud tema suhtes kriminaalasi.

Saakašvililt võeti Ukraina kodakondsus juulis seoses väidetavate valeandmete esitamisega kodakondsuse taotlemisel. Ametlikel andmetel võeti kodakondsus Saakašvililt Ukraina kodakondsusseaduse järgi, kuna ta vastas selle taotlemisel eitavalt küsimusele, kas ta on kriminaaluurimise all. Sel ajal oli Saakašvili suhtes algatatud kriminaaluurimine Gruusias. Määruse allkirjastas Ukraina president Petro Porošenko.

Gruusia võttis omakorda ekspresidendi kodakondsuse ära 2015. aasta detsembris, sest temast sai Ukraina kodanik. Gruusia seaduste järgi pole topeltkodakondsus lubatud.

Saakašvili soovis Ukrainasse naasta, et juulis tehtud otsus kohtus vaidlustada, aga Ukraina piirivalve sõnul on Saakašvili näol tegu kodakondsuseta isikuga, kellel puuduvad riiki sisenemiseks vajalikud dokumendid.

Saakašvili enda sõnul on tema kodakondsuse äravõtmine poliitiliselt motiveeritud ja vastuolus Ukraina ning rahvusvahelise õigusega. Kyiv Posti andmetel pole Ukraina võimud siiani poliitikule edastanud dokumente, mis selgitaks temalt kodakondsuse võtmise seaduslikku tausta.

Endise Odessa kuberneri reisiplaanid muutusid pühapäeval korduvalt, sest erinevate meetodite abil üritas ta Ukrainasse jõuda kahel korral. Esmalt lootis Saakašvili rongiga Poolas asuvast Przemyśli linnast Ukrainasse Lvivi sõita, aga rong jaamast ei lahkunud. Reisijatele anti teada, et rong ei alusta sõitu enne, kui inimene, kellel pole õigust Ukrainasse siseneda, on rongist väljunud.

Pärast mitme tunni pikkust ootamist otsustas Saakašvili hoopis bussiga piiri lähedale sõita ja üritada niimoodi Ukrainasse jõuda.

Enne piiriületust olid Poola-Ukraina piirile kogunenud Saakašvili toetajad, kelle vastu olid omakorda toodud lisaks täiendavad politsei- ja piirivalvejõud.

Kui Poola piirivalvurid Medyka piiripunktis lasid tal edasi liikuda, siis Ukraina poolele lähenedes teatasid võimud, et piiripunkt on seoses pommiohuga hetkel suletud. Saakašvili toetajad pidasid sellist väidet vaid võtteks, mille abil loodeti poliitikut takistada.

Piiripunkti neutraalsele alale olid teele ette pargitud autod ja Saakašvilit saatvale rahvamassile olid vastu tulnud võimuesindajad, kes üritasid rahvamassi ning Saakašvili liikumist takistada.

Tekkinud rüselusest hoolimata õnnestus rahvamassil liinist läbi murda. Seejärel tormasid Ukraina poolele kogunenud mitusada Saakašvili toetajat juba poliitikule vastu ning üheskoos jätkati jalgsi mööda kiirteed oma teekonda Šehõni linna suunas. Sealt sõitis Saakašvili Lvivi poole edasi autoga. Hilisõhtul ilmus 49-aastane poliitik Lvivis koos sealse linnapeaga umbes 500 toetaja ette.

Samal ajal teatas prokurör Juri Lutsenko, et Saakašvili ebaseaduslikule riiki sisenemisele kaasa aidanutele esitatakse süüdistus. Ukraina siseministeeriumi teatel sai piiril toimunud kähmlustes vigastada 12 piirivalvurit ja viis politseinikku.

Ukraina peaminister Volodõmõr Groismani sõnul on piiririkkumise puhul tegu kuriteoga ja kõiki Saakašvili riiki sisenemise korraldajaid peab ootama karistus. Sama on kinnitanud ka Porošenko.

Ukraina siseminister Arsen Avakov teatas pühapäeval Facebookis, et Saakašvilil tuleb viivitamatult ilmuda piiripunkti ja läbida vormistamisprotseduur või tulla kohale migratsiooniteenistusse. Samuti kohustas Avakov kõigil piiril toimunud vahejuhtumis osalenutel tulema politseisse ütlusi andma.

Lvivi politsei sõnul võib illegaalse piiriületuse eest süüdimõistetuid karistada kuni viie aasta pikkuse vangistusega, aga otseselt Saakašvili nime avalduses ei mainitud. Saakašvili saatjate hulka kuulusid teiste hulgas näiteks endine peaminister Julia Tõmošenko ja viis parlamendiliiget.

Saakašvili on nüüdseks sattunud kahe tule vahele. Lisaks võimalikule kriminaalasjale seoses illegaalse piiriületusega Ukrainas nõuab ekspresidendi väljaandmist ka Gruusia. Seal süüdistatakse endist riigipead võimu kuritarvitamises ja vara ebaseaduslikus omastamises.

Saakašvili oli aastatel 2004–2013 Gruusia president. 2015. aastal nimetas Ukraina president Petro Porošenko ta Odessa kuberneriks. Saakašvili suurimaks ülesandeks sai võidelda korruptsiooniga, aga eelmise aasta novembris astus ta ametist tagasi ja väitis, et korruptsioon on Ukrainas sedavõrd sügavalt juurdunud, et sellega võitlemine on võimatu.

Tagasi üles