Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Orkaan ajas rüüstajad liikvele

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Saint-Martini saarele abiks saadetud Prantsuse sõjaväepolitsei peletab eemale orkaanist räsitud piirkonda rüüstavaid vandaalitsejaid. | FOTO: MARTIN BUREAU/AFP/Scanpix

Orkaani Irma tekitatud paanika on toonud kaasa kuritegevuse laine: elanike sundevakueerimist ära kasutades on hakatud rüüstama tühjalt seisvaid kauplusi ja elumaju.

Mõnest Saint-Martini paradiisisaare piirkonnast ei ole enam suurt midagi järel. | FOTO: MARTIN BUREAU/AFP/Scanpix
Saint-Martini normaalset elukorraldust aitavad taastada Prantsuse päästetöötajad. | FOTO: MARTIN BUREAU/AFP/Scanpix

Üks juhtumeid leidis aset Florida poolsaarel, Miamist 50 kilomeetrit põhja pool asuvas Fort Lauderdaleʼi linnas, kus politsei andmeil on pandimaja ja selle lähedal asuva kingapoe rüüstamises kahtlustatuna vahistatud üheksa inimest.

«On halb otsus minna vangi paari tossude pärast,» lausus Fort Lauderdaleʼi politseiülem Rick Maglione, manitsedes võimalikke kurikaelu. «Püsi kodus, kanna hoolt oma lähedaste eest ja ole tänulik, et nendega on kõik hästi.»

Peale selle arreteeris Miamist 60 kilomeetri kaugusel asuva Westoni linna politsei kaks teismelist, kes murdsid laupäeva öösel sisse lausa kuude elumajja, mille omanikud olid tormihoiatuse tõttu kodust lahkunud. Ühe murdvargast noormehe pihta olid korrakaitsjad  sunnitud tule avama.

Vandaalitsejate tegevust soodustavad osariiki tabanud voolukatkestused. Uudisteagentuuri AFP andmetel oli eile elektrita ligikaudu 6,5 miljonit Florida elanikku.

Tormi laastustööle järgneva rüüstamise vältimiseks kutsusid ametivõimud välja rohkem korrakaitsejõude, kuid tugevate tuulte ajal pidid nemadki ajutiselt patrullimise katkestama. Suure varguseohu tõttu otsustasid paljud Florida elanikud seega riskida ja võimude evakuatsioonikäsku eirata.

Vandaalitsejate jõugud on üle võtnud ka Prantsusmaale ja Hollandile kuuluva Saint-Martini kuurortsaare Kariibi meres, kus orkaan Irma möödunud nädalal põhjaliku laastamistöö tegi, nõudes 14 inimese elu.

«Jumala pärast, tehke midagi,» palus kauplusepidajast Estelle Kalton politseilt abi. «Nad rüüstavad ju poode.»

«Me teame,» vastas politsei. Vaid mõni minut varem oli saart külastanud Prantsuse meretaguste territooriumite minister Annick Girardin teatanud, et saarel on julgeolek taastatud.

«Politsei nägi pealt, kuidas inimesed tahtsid meie poodi rüüstata,» ütles uudisteagentuurile AFP Kaltoni 57-aastane abikaasa Philippe. «Paaril korral olid nad vaid 50 meetri kaugusel, aga ikka ei teinud midagi. Nad ütlesid mulle, et hetkel on prioriteediks inimeste turvalisus ja kõik materiaalse väärtusega pole oluline.» See riidepood on aga praeguseks ainus, mis Kaltonitele jäänud on, sest nende mereäärsest majast on järel vaid rusud nagu paljudest teistestki sealsetest hoonetest.

Nüüd püüavad nad oma ainsal maisel varal pidevalt silma peal hoida. Kaltonite naaber on aga pidanud rüüstajaid lausa matšeetega eemale ajama. «Nad ütlesid talle, et kui ta siia edasi jääb, tulevad nad tagasi, lasevad ta maha ja võtavad siis ikkagi kõik, mida tahavad,» sõnas Kalton.

Kohaliku politseijuhi Jean-Marc Descouxʼ sõnul on sissemurdmiste taga umbes 500–600 inimest. «Nende seas on ka inimesi, kes on lihtsalt meeleheitel ja paanikas, sest nad on kõik kaotanud,» ütles Descoux rahvusringhäälingule France Info.

Saare halduskeskuse Marigotʼ tänavatel võib silmata ka patrullivaid sõdureid. «Iga kümne minuti tagant tuleb jälle mõnda rüüstajat taltsutada,» selgitas üks neist AFP-le.

Rüüstajate saagiks on langenud nii toidu- kui ka riidepoed. Ühe peatänaval asuva riidepoe aknad on sisse löödud ja vaateakendele paigutatud mannekeenidelt riided seljast rebitud. Järgmisel tänavanurgal on toidupoe laoruum paksult prügi täis, segi pekstud riiulite vahelt võib leida pooleldi tühjaks söödud šokolaadivõidepurgi.

«Inimeste käitumine ajab mul ausalt öeldes südame pahaks. Niikaua kui nad maha ei rahune, on abi anda väga keeruline,» märkis sõjaväelane.

Praeguseks on saarele kohale jõudnud humanitaarabi: 85 tonni toitu, miljon liitrit vett, 2200 kilo arstimeid. Lisaks 1500 päästetöötajat ja kaitseväelast, kelle arv peaks lähipäevil kasvama 2000ni. Paljude kohalike hinnangul pole see aga piisav.

«Kohe, kui torm oli läbi saanud, kõndisid siin ringi inimesed, pesapallikurikad käes. See oli palju hullem kui orkaan,» rääkis Hollandi ajalehele AD saarele puhkama sõitnud Kitty Algra. Ta on üks 55-liikmelisest Hollandi turistide grupist, kes esimesena sõjaväelennukiga samuti Hollandi valduste hulka kuuluvale Curacao saarele evakueeriti.

Linnaelanik Elena Baudry aga kardab, et sellega veel kaos ei lõpe. «Nüüd, kui nad on kõik poed tühjaks teinud, võetakse järgmisena ette inimeste kodud,» lausus ta AFP-le.

Vähemalt 40 inimelu nõudnud orkaan Irma nõrgenes eile USA riikliku orkaanikeskuse teatel troopiliseks tormiks, liikudes üle USA Florida poolsaare põhja, Georgia osariigi poole. Irma jõud pole aga veel raugenud ja täna-homme räsivad tormituuled USA Alabama ja Tennessee osariiki.

Tagasi üles