Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Mida Juncker ütles ja (tõenäoliselt) mõtles

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Et Jean-Claude Juncker on lubanud uuele ametiajale mitte pürgida, oli eilne Strasbourgi kõne tema jaoks ilmselt eelviimane sõnavõtt komisjoni esimehena olukorrast ühenduses. | FOTO: Christian Hartmann / Reuters / Scanpix

Jean-Claude Junckeri kõne puudutas laia teemade ringi, alustades rändekriisiga ning lõpetades vaktsineerimise ja šokolaadiga. Siin toodud tsitaadivalimi juurde on lisatud tõlgendused, mida ühe või teise väljaütlemisega ilmselt mõeldi.

«Meil on veel 16 kuud, mille käigus saavad europarlament, liidunõukogu ja komisjon saavutada reaalset edasiminekut.»

Tõlge: Järgmised europarlamendi valimised toimuvad 2019. aasta kevadel ja seejärel muutub ka Euroopa Komisjoni koosseis. Viimasele avaldavad mõju nii vahepealsed poliitilised muudatused liikmesmaade võimutüüri juures kui ka jõujooned järgmises europarlamendis.

Vähemalt osa praegu seatud plaanide realiseerimiseks on veel aega. Kui Juncker – on lubanud teist ametiaega mitte taotleda – tuleval sügisel europarlamendi ette tuleb, on seesama kõne pigem sobiv koht kokkuvõtete tegemiseks kui kõnepult, kust tõsiseltvõetavaid uusi algatusi välja pakkuda.

«Komisjoni ettepanekud ühise varjupaigasüsteemi reformiks ja lähetatud töötajaid puudutavate reeglite karmistamiseks on põhjustanud vastuolusid.»

Tõlge: Ehk lihtsamini öeldes, mingi ühist arusaama liikmesriikide vahel kummaski küsimuses pole ega lähitulevikus ka tule.

«Kui välismaine riigile kuuluv firma tahab osta Euroopa sadamat, osa meie energiainfrastruktuurist või kaitsetehnoloogiaettevõttest, ei tohiks see juhtuda ilma läbipaistvuse, põhjaliku uurimise ja aruteluta.»

Tõlge: Venelased ja hiinlased, teil hoitakse silm peal.

«Ma olen uhke meie autotööstuse üle. Kuid šokeeritud, kui tarbijaid teadlikult ja sihilikult eksitatakse. Ma kutsun autotööstust olema aus ja vigu parandama. Selle asemel et otsida seaduseauke, peaksid nad investeerima puhastesse autodesse ja tulevikku.»

Tõlge: Volkswagen, ka teid on märgatud.

«Meil on õnnestunud ohjeldada irregulaarset migrandivoolu, mis oli suur mureallikas paljudele. Tänu lepingule Türgiga oleme vähendanud illegaalseid saabumisi Vahemere idaosast 97 protsenti. Ja tänavu suvel õnnestus meil saavutada suurem kontroll Vahemere kesktee üle, kus saabumiste arv augustis oli 81 protsenti väiksem võrreldes möödunud aasta sama ajaga.»

Tõlge: Me saame aru, et 2014. aastal justkui paisu tagant välja pääsenud migrandivood külvasid hirmu ja pahameelt. Türgi leping, ükskõik kui palju amoraalsust sellele ette ei heidetaks, on end selles mõttes ära tasunud.

Liibüast Itaaliasse tulijatega nii hästi esimestel seilamiskuudel ei läinud, aga augustis sai seda koostöös Liibüa rudimentaarsete võimustruktuuridega Aafrika poolelt siiski märgatavalt pidama. Korrale üritatakse kutsuda ka inimõiguslasi, kes on heategevuses läinud nii kaugele, et korjavad juba pea otse Aafrikast inimesi, kes enamasti ei ole pagulased.

Sellest, mis Vahemere lääneteel ehk mitu aastat üsna probleemivabalt kinni olnud Hispaania suunal toimub, on parem mitte rääkida, sest seal on taas muresid tekkinud.

«Meie 2,7 miljardi euro suurune ELi-Aafrika usaldusrahastu loob töövõimalusi üle kontinendi. ELi eelarvest tuli suur osa rahast, kuid kõik meie liikmesmaad on siiani pannud sinna vaid 150 miljonit eurot. See fond hakkab oma piirideni jõudma. Me teame ohtusid, mis kaasnevad rahapuudusega – 2015. aastal võtsid paljud migrandid suuna Euroopale, kui ÜRO Maailma Toiduprogrammi raha otsa sai.»

Tõlge: Kallid liikmesmaad, tehke ära oma ülekanne, kui te just ei taha, et näljased ja töötud Aafrika noored Euroopale tormi jookseksid.

«Vabadus avaldada oma arvamust kui kodanik ja kui ajakirjanik – vabadus, mida me liiga tihti võtame loomulikuna. Neile vabadustele ehitati EL. Kuid vabadus ei kuku taevast sülle. Vabaduse eest tuleb võidelda.»

Tõlge: Poola ja Ungari, teid on märgatud.

«On vastuvõetamatu, et aastal 2017 surevad lapsed ikka veel haigustesse, mis peaksid Euroopast olema juba ammu likvideeritud. Rumeenia ja Itaalia lastel peab olema samasugune ligipääs leetrite vaktsiinile nagu teistel lastel üle Euroopa. Ei mingeid «kuisid», ei mingeid «agasid». Sestap teeme koostööd kõigi liikmesriikidega toetamaks nende riiklikke vaktsineerimispingutusi.»

Tõlge: Tänavu leetritesse surnud Rumeenia laste puhul on ilmnenud, et riigi tervishoiusüsteem ei suutnud neile lihtsalt vaktsiini tagada. Itaalias suhtuti vaktsineerimisse aga liiga leebelt, mistap libauudiseid uskuvad vanemad arvasid, et parem on lapse immuunsust levinud ja eluohtliku haiguse suhtes mitte parandada. Nüüd plaanivad mõlemad riigid enne kooli leetrivaktsiini tegemise kohustuslikuks muuta. Kui nad küsivad, tuleb EL ka appi.

«Võrdsete liidus ei saa olla teise klassi töötajaid. Töötajad peavad teenima sama palka, kui nad teevad samas kohas sama tööd.»

«Võrdsete liidus ei saa olla teise klassi tarbijaid. Ma ei aktsepteeri, et mõnedes Euroopa osades müüakse inimestele madalama kvaliteediga toitu kui teistes, hoolimata sellest, et pakend ja kaubamärk on samad.»

Tõlge: Idaeurooplased ei tohiks odava tööjõuga võtta tööd lääne kolleegidelt. Samas peaks šokolaadikreem ühesuguse sildiga purgis Prantsusmaal maitsma samamoodi nagu torumehe kodumaal Poolaski.

«Liikmesriigid andsid viimase otsustamisõiguse Euroopa Kohtule. Selle kohtu otsuseid peavad kõik austama.»

Tõlge: Slovakkia ja Ungari, kui te keeldusite täitmast pagulaste ümberpaigutamise reegleid, mis võeti vastu teie osalusel, siis anti teid kohtusse. Nendesamade teie osalusel kokku lepitud reeglite tõttu te kohtus ka kaotasite. Nüüd on aeg tsirkus lõpetada.

«Kui tahame tugevdada oma välispiiride kaitset, peame avama Schengeni vaba liikumise ala Bulgaariale ja Rumeeniale kohe.»

Tõlge: Mõlemad täidavad Schengeni tingimusi juba aastaid. Ühisruumi ukse taga hoidmisega karistatakse neid asjassepuutumatute pattude eest.

Tagasi üles