Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Zapad igapäevaelus silma ei hakka

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Zapadi-vastane meeleavaldus Minski tänavatel. | FOTO: VASILI FEDOSENKO/REUTERS/Scanpix

Kuigi Venemaal ja Valgevenes toimuv suurõppus Zapad 2017 on olnud Euroopa ajakirjanduses viimastel nädalatel üks peamisi jututeemasid, ühisõppus Valgevene pealinnas Minskis silma ei paista.

Postimehe ajakirjanike sõidu ajal Leedu piiri äärsest Kamennõi Logi piiripunktist Minskisse ei olnud maanteel liikumas ühtegi sõjaväekolonni ega ka üksikuid sõjaväeautosid.

Leedu piirist Minskini viiv maantee läbib piirkonda, kus asub Zapadi õppuse stsenaariumi kohaselt fiktiivne riik Veišnorija, mis ründab Venemaad ja Valgevenet. Kui Veišnorijas eile ka sõjalist tegevust toimus, jäi see tavainimese jaoks märkamatuks.

Valgevene pealinna Minski tänavatel on mundrikandjaid palju, kuid enamik neist on miilitsad, sõjaväelasi kohtab harva.

Tavalisi valgevenelasi Zapadil toimuv väga ei huvita. Postimehega rääkinud kohalikud olid õppuse toimumisest teadlikud, kuid see teema neile väga korda ei lähe. Endine sõjaväelane, praegu Minski lähedal maanteeäärses restoranis töötav Igor ütles Postimehele, et ta on õppusest küll kuulnud, aga ei teadnud, et Zapad 2017 juba eile algas. Igori sõnul on normaalne, et Valgevene ja Venemaa õppusi korraldavad. «Olge rahulikud, mingit sõda NATO ja meie vahel ei tule,» avaldas ta veendumust.

Valgevene endine president Stanislav Suškevitš ütles Postimehele, et tema hinnangul on õppusel osalejate arv kindlasti märgatavalt suurem, kui ametlikult väidetud, täpset arvu on aga raske öelda. Küll ei ole Suškevitši sõnul põhjust karta, et Venemaa võiks rünnata õppuste varjus Ukrainat. «See läheks Venemaale liiga palju maksma ja Kreml ei ole selleks valmis,» arvas ta.

Tagasi üles