L, 30.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

ÜRO eksperdid uurivad Jeemeni inimõigusrikkumisi

BNS
Facebook
Comments
Valitsusmeelsed väed Taizi linnas.
Valitsusmeelsed väed Taizi linnas. Foto: ANEES MAHYOUB/REUTERS

ÜRO Inimõigusnõukogu (UNHRC) kiitis reedel heaks resolutsiooni, milles kutsutakse rahvusvahelisi ja regionaalseid eksperte uurima inimõigusrikkumisi Jeemenis.

Saudi Araabia ja teised araabiariigid esitasid parandustega resolutsioonikava, mis sai nõukogus konsensusliku heakskiidu.

Jeemenis valitseb ÜRO hinnangul maailma kõige rängem inimõigusolukord.

Nõukogus heakskiidu saanud resolutsioon on leebem versioon kui Kanada ja Hollandi poolt esitatu, milles nõuti rahvusvahelise uurimiskomisjoni juurdlust Jeemeni suhtes.

Šiiamässulised huthid hõivasid 2014. aasta septembris Saleh'le ustavate sõjaväelaste toel pealinnas riigi tähtsamad institutsioonid nagu valitsushooned ja sõjaväerajatised.

2015. aasta jaanuariks sunniti president Abedrabbo Mansour Hadi põgenema riigi suuruselt teise linna Adenisse, mille ta hiljem kuulutas ajutiseks pealinnaks.

2015. aasta märtsis sekkus sõjategevusse saudide juhitav koalitsioon eesmärgiga huthid tagasi lüüa ja Hadi võim taastada.

Sellest alates on ÜRO andmetel sõjas surma saanud üle 5000 tsiviilelaniku, vigastatute arv läheneb 9000-le.

Tõsise toidupuuduse all kannatab üle 17 miljoni jeemenlase ja aprillis puhkenud kooleraepideemia on nõudnud rohkem kui 2000 inimese elu.

Praeguseks on Jeemen poolitatud kaheks: huthide ja Saleh' vägede leer valitseb riigi põhjaosas, araabia koalitsiooni toel hoiavad valitsust toetavad väed enda käes lõunaosa, kus neil tuleb lisaks huthidele võidelda ja džihadistidega.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles