Saada vihje

India saatis Kuule mehitamata sondi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jürgen Tamme
Copy

India kosmoseagentuuri (ISRO) esindaja kinnitusel startis riigi esimene mehitamata kosmoserakett Chandrayaan-1 Kuule Eesti aja järgi 3.52.


Kohaliku aja järgi kell 6.22 riigi kaguosas asuvast Satish Dhawani kosmodroomilt startinud kosmoselaeva start õnnestus esimesel katsel, vahendas AFP. Varem olid India kosmoseuuringute keskuse esindajad teavitanud avalikkust, et välja lennutamise aken jääb avatuks kuni 26. oktoobrini.

Esialgsete plaanide kohaselt pidi India mehitamata missioon toimuma juba aprillis, kuid see lükkus edasi tehniliste probleemide tõttu.

Kaheks aastaks Kuu orbiidile saadetav sond peaks sinna jõudma 15 päevaga ja koguma infot taevakehade kolmemõõtmelise topograafilise kaardi jaoks. Lisaks peaks sond kaardistama Kuu pinnal leiduvaid mineraale ja otsima jäätunud vett, haruldast heelium-3 isotoopi ning väärismetalle, vahendas Reuters.

Kosmosemissioon läheb Indiale maksma hinnanguliselt 80-90 miljonit dollarit (944 miljonit kuni miljard Eesti krooni), kuid riigi ambitsioonid on veelgi suuremad, sest esimene inimene plaanitakse kosmosesse saata juba 2014. aastal.

India Kuu-missioon on osa Aasia suurriikide kosmosevõidujooksust, sest alles hiljuti tegi Hiina taikonaut ajaloolise kosmosekõnni, kui viibis umbes 15 minutit avakosmoses. Hiina ja Jaapan on teatanud, et kavatsevad enne 2020. aastat Kuule saata ka mehitatud missiooni.

Tagasi üles