N, 28.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Uuring: laste rasvumine on suurenenud 40 aastaga kümme korda

, BNS-i välisuudiste toimetaja
Facebook
Comments
Alatoitunud laste tervisekontroll Kongo DV idaosas.
Alatoitunud laste tervisekontroll Kongo DV idaosas. Foto: AFP / Scanpix

laste rasvumine

Eelmisel aastal oli maailmas kümme korda rohkem rasvunud lapsi ja teismelisi kui 1975. aastal, kuid alakaalulisi lapsi on neist siiski rohkem, selgus kolmapäeval uuringust.

Teadlased ütlesid alatoitumuse "topeltkoorma" eest hoiatades, et laste rasvumise kasvutempo ületab kaugelt alatoitumuse vähenemiskiiruse.

"2000. aasta järgsete trendide jätkumise korral möödub laste ja teismeliste rasvumine eeldatavasti 2022. aastaks mõõdukast ja tõsisest alakaalulisusest," kirjutasid teadlased meditsiiniajakirjas The Lancet.

Uurimisrühm leidis, et 2016. aastal oli maailmas 74 miljonit rasvunud poissi vanuses 5-19. Neli aastakümmet varem oli neid kuus miljonit. Tüdrukute vastavad näitajad on 50 ja viis miljonit.

Alakaalulisi poisse oli mullu 117 miljonit ja tüdrukuid 75 miljonit, selgub uuringust. Ligi kaks kolmandikku alakaalulisi lapsi elas Lõuna-Aasias.

Laste rasvumine suurenes kõigis maailma piirkondades, alakaaluliste laste arv seevastu vähenes aeglaselt kõikjal peale Lõuna- ja Kagu-Aasia ning Kesk-,Ida- ja Lääne-Aafrika.

Alakaaluliste laste osakaal vähenes vanusegrupi 5-19 aastat tüdrukute seas 9,2 protsendilt 8,4 protsendile, poiste puhul 14,8 protsendilt 12,4 protsendile.

Rasvumine kasvas samas vanuserühmas 0,7 protsendilt 5,6 protsendini tüdrukutel ja 0,9 protsendilt 7,8 protsendini poistel.

Eksperdid jagavad inimesed kehamassikategooriatesse, mis arvutatakse kaalu ja pikkuse suhte alusel. Need kategooriad hõlmavad alakaalulisust, normaalkaalu, ülekaalulisust ja kolme rasvumiskategooriat.

"Vajame jätkuvalt poliitikaid, mis tugevdavad toidujulgeolekut madala sissetulekuga riikides ja majapidamistes, eriti Lõuna-Aasias," ütles üks uuringu autoreid Majid Ezzati Londoni Imperial College´ist.

"Meie andmed näitavad ka seda, et üleminek alakaalulisuselt ülekaalulisusele ja rasvumisele võib juhtuda kiiresti ebatervisliku toidualase ülemineku käigus vähese toiduainesisaldusega toidult energiatihedale toidule," sõnas ta.

Uurijad kasutasid 129 miljoni rohkem kui viie aasta vanuse inimese pikkuse ja kaalu andmeid kehamassitrendide hindamiseks 200 riigis ajavahemikul 1975-2016.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles