Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tillersoniga võistelda soovinud Trump sattus naerualuseks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
USA välisminister Rex Tillerson (vasakul) ja president Donald Trump on väidetavalt omavahel raksu läinud. | FOTO: KEVIN LAMARQUE/REUTERS/Scanpix

Alates sellest, kui USA välisminister Rex Tillerson juulis toimunud kohtumise järel president Donald Trumpi väidetavalt idioodiks nimetas, on mõjukate meeste vahel küpsenud tüli, mille keskmes tuumarelvad ja Põhja-Korea.

Nüüdseks on Trump kahelnud välisministri intelligentsuses ja läinud paljude arvates lapsikuks, soovides Tillersoniga IQ-testi tulemusi võrrelda.

Paistab, et Tillersonist saab järjekordne Trumpi administratsiooni liige, kes presidendiga nugade peale läinud. Oma töö on ju tülide ja erimeelsuste tõttu kaotanud mitmed endised Trumpi alluvad.

Tuntumate nimedena võib pikast nimistust välja tuua julgeolekunõunik Michael Flynni, FBI direktor James Comey, personaliülem Reince Priebuse, pressisekretär Sean Spiceri, 10 päeva ametis olnud kommunikatsioonidirektor Anthony Scaramucci ja peastrateeg Steve Bannoni.

Teisipäeval mainekas väljaandes Forbes avaldatud intervjuus avas Trump enda ja Tillersoni suhtluse tagamaid ja tunnistas, et neil on olnud erimeelsusi. Samas märkis president, et tal pole teistsuguse mõtteviisi vastu midagi, aga nentis, et lõppude lõpuks on ikkagi tema sõna see, mis loeb.

USA meedias liikusid ringi spekulatsioonid, mille kohaselt olevat Tillerson Trumpi 20. juulil Pentagonis toimunud kohtumisel idioodiks nimetanud.

Säärase hinnangu andis Tillerson NBC andmetel selle peale, kui Trumpile näidati kohtumisel graafikut viimaste kümnendite jooksul oluliselt vähenenud USA ja Venemaa tuumaarsenali kohta. Seda nägi president aga hoopis ohumärgina ja teatas kohtumisel viibijatele, et USA vajab rohkem tuumarelvasid, osutades graafikul 1969. aastale, mil Ühendriikidel oli neid 32 000. Enda kinnituse kohaselt tahaks ta, et relvasid oleks ka praegu sama palju.

Relvajõudude kõrged ametnikud ning Trumpi nõunikud üritasid presidendile seejärel selgeks teha, et kannapööre tuumarelvade osas oleks kehtivate lepingute rikkumine.

See olevatki Tillersonil kopsu üle maksa ajanud ja pärast kohtumise lõppu kuulsid ametnikud väidetavalt pealt, kuidas välisminister presidenti idioodiks kutsus.

Kõmulisest kohtumisest Pentagonis tekkis teinegi tüli. Kui NBC selle nädala kolmapäeval suvisest paksu verd tekitanud Pentagoni kohtumisest kirjutades väitis, et Trump soovib USA tuumaarsenali kümnekordseks paisutada, reageeris president sellele maruliselt ja tahtis koguni NBC telelitsentsi ära võtta.

Endale omaselt kirjutas Trump Twitterisse postituse, kus süüdistas NBC Newsi libauudiste tootmises ja nimetas artikleid väljamõeldisteks. Samuti tõmbas president võrdusmärgi CNNi ja NBC vahele. Nii CNN kui ka NBC on korduvalt Trumpile jalgu jäänud ja saanud riigipea terava kriitika osaliseks, sest on avaldatud artikleid, mis ei näita presidenti kuigi heas valguses.

Kolmapäeval Valges Majas hetkeks ajakirjanike ette astunud Trump rääkis hoopis, et tema pole kunagi öelnud, et USA peaks tuumarelvade arvu suurendama. President väitis, et tema hinnangul tuleb tuumaarsenal hoida ideaalses seisukorras. Kaitseminister James Mattis asus samuti presidendi kaitsele ja süüdistas ajakirjandust vastutustundetuses.

NBC andmetel oli Tillerson pingete tõttu Trumpiga koguni väga lähedal tagasiastumisele. Välisminister ise andis pärast skandaali puhkemist kohe pressikonverentsi ja ütles, et polnud tagasiastumisele isegi mõelnud, aga samas ei lükanud ta selgesõnaliselt ümber väidet, et ütles presidendi kohta halvasti.

Kui Forbes presidendi käest Tillersoni vihapurske kohta uuris, vastas Trump, et Tillersoni enda sõnul pole ta sellist asja öelnud. Pärast seda kutsus Trump välisministrit üles IQ-testi tulemusi võrdlema: «Ma arvan, et tegu on libauudisega, aga kui ta seda ütles, siis tuleb meil ilmselt IQ-teste võrrelda. Ma võin teile öelda, kes võidab.»

Trumpi väljaütlemisega pidid taas tegelema Valge Maja avalike suhetega tegelevad töötajad. Pressisekretär Sarah Huckabee-Sanders teatas veel samal päeval, et tegu oli kõigest naljaga: «President ei vihjanud kuidagi sellele, nagu ei oleks riigisekretär ülimalt intelligentne. Ta tegi nalja, ei midagi rohkemat.»

Loomulikult läks presidendi järjekordne lapsik väljaütlemine rahva seas lendu ja nüüdseks on isegi kõrge IQga inimesi koondav mittetulundusühing Mensa pakkunud, et nemad oleksid valmis Trumpi ja Tillersoni vahelist võistlust korraldama.

Trumpi kommentaar jäi hambusse ka meelelahutusportaalidele, kus on kokku pandud riigipead pilavad testid, kus inimesed saavad algkooli tasemel küsimustele vastates nii-öelda tõestada, et nad on presidendist intelligentsemad.

Terava huumoriga kostitasid intervjuu avaldamise õhtul Trumpi ka telekanali CBS saate «The Late Show with Stephen Colbert» juhid Stephen Colbert ja Jimmy Kimmel.

Kuna Trump väitis, et IQ-testil kõrgema tulemuse saavutaja oleks ette teada, heitis selle üle nalja ka Colbert: «Mina tean ka tulemusi. Tulemused on siin! Tillersoni skoor oli 120. See on üle keskmise, mitte geniaalne, aga siiski päris hea. Ja siin on Donald Trumpi tulemus. See on suur veoauto, millele on kirjutatud MAGA (Trumpi kampaanialoosung «Make America Great Again!» – toim).»

Kimmel jätkas: «Praegu pole ma kindel, kas Donald Trump suudaks pannkoogirestorani Denny’s lastemenüü tagaküljel oleva labürindi lahendada.»

Koomik ei halastanud presidendile ja lausus veel: «Ma maksaksin 100 dollarit, et Rex Tillersoni ja Donald Trumpi IQ-testi võistlust näha. Võin garanteerida, et järgmisel päeval oleks Kellyanne Conway (Valge Maja nõunik – toim) televiisoris ja selgitaks, et IQ-testid on nagu golf. Mida väiksem number, seda parem skoor.»

Kui muidu on Trump ja Tillerson vähemalt avalikult näidanud head läbisaamist, siis omavahel on meestel väidetavalt olnud erimeelsusi, mille viimane ja suurim näide on Põhja-Korea küsimus.

Septembris väitis Tillerson, et USA suhtleb Põhja-Koreaga ja konflikti üritatakse rahumeelselt lahendada.

Trump omakorda vastas välisministri avaldusele päev hiljem Twitteris praeguseks kuulsaks saanud säutsuga, mis õõnestas Tillersoni jalgealust: «Ütlesin Rex Tillersonile, meie suurepärasele riigisekretärile, et ta raiskab oma aega, kui soovib läbi rääkida Väikese Raketimehega (Trumpi poolt Põhja-Korea liidrile Kim Jong-unile pandud hüüdnimi – toim). Säästa oma energiat, me teeme seda, mida peab tegema.»

Tagasi üles