Keskkonnareostus põhjustas 2015. aastal 9 miljonit surma

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Reostunud vesi Kambodža külatänaval.
Reostunud vesi Kambodža külatänaval. Foto: AFP/SCANPIX

Keskkonnareostus nõudis 2015. aastal üheksa miljoni inimese elu ehk põhjustas ühe igast kuuest surmajuhtumist, ilmneb reedel avaldatud uuringust.

Pea kõik saastest tingitud surmajuhtumid ehk 92 protsenti leidsid aset madala ja keskmise sissetulekuga riikides, märgiti raportis. Peasüüdlaseks oli õhusaaste, mille ohvriks langes 6,5 miljonit inimest.

Ligi pool keskkonnareostuse ohvritest jäi India ja Hiina arvele, kirjutasid teadlased meditsiiniajakirjas The Lancet.

Kiiresti industrialiseeruvates riikides nagu India, Pakistan, Hiina, Bangladesh, Madagaskar ja Keenia on keskkonnareostus põhjustanud neljandiku surmadest, lisasid nad.

"Saaste ja sellega seotud haigused mõjutavad kõige sagedamini maailma vaeseid ja väeteid, ohvrid on sageli haavatavad ja nende häält ei ole kuulda," märkis üks kaasautoritest Karti Sandilya saastevastasest vabaühendusest Puhas Maa (Pure Earth).

"Seetõttu ohustab saaste põhilisi inimõigusi, nagu õigus elule, tervisele, heaolule, turvalisele tööle, aga ka laste ja kõige haavatavamate kaitset."

Uuringu kohaselt läheb saaste madala sissetulekuga riikidele maksma 8,3 protsenti nende sisemajanduse kogutoodangust, kõrge sissetulekuga riikidele 4,5 protsenti.

Lisaks otsesele mürgistusele põhjustab saaste mitmeid raskeid tervisehäireid.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles