Konflikt ägeneb: Iraani president hoiatas Saudi Araabiat

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Iraani president Hassan Rouhani jälgib Revolutsioonikaardi marssi.
Iraani president Hassan Rouhani jälgib Revolutsioonikaardi marssi. Foto: Ebrahim Noroozi/AP/Scanpix

Saudi Araabia ei saavuta Iraani ähvardamisega midagi, ütles Iraani president Hassan Rouhani täna.

«Te teate [Iraani] islamivabariigi võimsust ja kohta. Teist märksa võimsamad inimesed pole suutnud iraani rahva vastu midagi korda saata,» ütles Rouhani. «Ühendriigid ja nende liitlased on mobiliseerinud kogu oma võimekuse meie vastu ja pole midagi saavutanud,» lisas president.

Saudi Araabia ja Iraani suhted on pingestunud Jeemenis toimuva konflikti tõttu, kus mõlemad riigid on sekkunud, kuid kuuluvad eri leeridesse.

Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman süüdistas eile Iraani otseses sõjalises agressioonis. «Iraani osalus, mis seisneb [Jeemeni] huthide rakettidega varustamises, on Iraani režiimi otsene sõjaline agressioon,» ütles bin Salman.

Nädalavahetusel teatas Saudi Araabia, et tabas ja hävitas Jeemenist Saudi Araabiasse tulistatud raketi. Teadaolevalt rakett vigastusi ega kahju ei tekitanud. Raketi tulistamist tunnistasid Jeemeni huthi šiiamässulised, kelle sõnul oli sihtmärgiks Riyadi Kuningas Khaledi rahvusvaheline lennujaam.

Saudi Araabia väitel tulistati Jeemenist nende pihta Iraani päritolu Qiam-tüüpi rakett.
Saudi Araabia väitel tulistati Jeemenist nende pihta Iraani päritolu Qiam-tüüpi rakett. Foto: Reuters/Scanpix

Lisaks Saudi Araabiale süüdistas ka viimase liitlaseks olev USA Iraani, teatades, et raketi toimetas huthi mässulistele just Iraan. Teheran tõrjus aga süüdistusi raketi tarnimisest Jeemeni mässulistele.

Huthi mässulised ähvardasid eile rünnata Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraatide lennuvälju, sadamaid ning piiripunkte. «See on meie legitiimne õigus,» teatati avalduses, kus lisati, et sel moel vastatakse Saudi Araabia sammule, millega sulgeti Jeemeni maa-, õhu- ja merepiir.

Saudi Araabia ja USA juhitava koalitsiooni pealetung huthi mässuliste kontrollitud aladele Jeemeni põhjaosas algas 2015. aasta suvel. Huthid on kandnud lahingutegevuse tõttu kaotusi ja pidanud loovutama kontrolli mitmete Jeemeni linnade üle, kuid hoiavad Iraani toel enda käes endiselt suurt osa riigi territooriumist.

ÜRO andmetel on konfliktis hukkunud ligi 9000 inimest. Lisaks on alates aprillist riigis surnud üle 2100 inimese koolera tõttu ning ÜRO on hoiatanud, et riik seisab näljahäda veerel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles