Putiniga kohtunud Trumpi sõnul usub ta oma Vene kolleegi siirusesse

Venemaa president Vladimir Putin (vasakul) ja Ameerika Ühendriikide riigipea Donald Trump üleeile Vietnamis Đà Nẵngis Aasia ja Vaikse ookeani Majanduskoostöö (APEC) tippkohtumise ajal.

FOTO: Mihhail Klimentjev/TASS/SCANPIX

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump ütles pärast üleeile Vietnamis toimunud kohtumist Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, et ta usub oma Vene kolleegi, kelle sõnul ei sekkunud Venemaa 2016. aasta USA presidendivalimistesse.

Kaks riigipead kohtusid teist korda silmast silma Aasia ja Vaikse ookeani Majanduskoostöö (APEC) tippkohtumise ajal. Trumpi väitel küsis ta Putinilt korduvalt, kas Venemaa sekkus valimistesse.

«Iga kord kui ta mind näeb, ütleb ta: «Ma ei teinud seda» ja ma tõesti usun, et kui ta mulle seda ütleb, siis ta tõesti mõtleb seda,» lausus Trump Putinile viidates. Trumpi sõnul mõjuvad Putinile sellised küsimused ärritavalt. «Ma arvan, et ta on sellest väga solvunud, mis pole meie riigi jaoks hea,» leidis Trump.

«Millal kõik vihkajad ja narrid mõistavad, et head suhted Venemaaga on hea, mitte halb asi,» lisas Trump oma Twitteri-kontol. «Tahan lahendada Põhja-Korea, Süüria, Ukraina ja terrorismiga seonduvat ning Venemaa saab osutada suurt abi,» kirjutas Trump.

Eile küsisid ajakirjanikud Trumpilt, kas ta usub USA luureagentuuride järeldust, mille järgi sekkus Venemaa USA presidendivalimistesse. Trumpilt sooviti küsimusele jaatavat või eitavat vastust, kuid riigipea jättis selge vastuse andmata.

«Ma usun, et ta (Putin – toim) tunneb, et tema ega Venemaa ei sekkunud,» ütles Trump. Ja kinnitas seejärel, et usaldab ka vastupidist väitvaid Ühendriikide luureagentuure: «Mul on väga suur usk meie luureagentuuridesse.»

«Mind häirib, et meie president usub KGB agenti ja keeldub jätkuvalt uskumast CIAd (Luure Keskagentuuri - toim),» teatas seepeale USA endine suursaadik Venemaal Michael McFaul väljaande Politico vahendusel.

Vabariiklasest senaator John McCain nimetas Trumpi aga naiivseks. «Ameerika huvid pole Vladimir Putini südameasi. Uskuda vastupidist pole üksnes naiivne, vaid see seab ohtu meie rahvusliku julgeoleku,» lausus McCain.

Putini sõnul on Venemaa ja USA suhted küll jätkuvalt kriisis, kuid Venemaa on valmis koostööks ja pöörama suhetes uue lehekülje.

FB

Vene sidemete uurimine

-Ameerika Ühendriikides on käimas neli uurimist, mille käigus selgitatakse president Donald Trumpi kampaaniameeskonna väidetavaid Venemaa-sidemeid.

-Kriminaalsüüdistus on esitatud Trumpi kampaaniameeskonna endisele juhile Paul Manafortile ja kampaanianõunik Rick Gatesile keelatud sidemetes Ukraina kukutatud presidendi Viktor Janukovõtšiga, muu hulgas rahapesus ning valeütluste andmises. Mõlemad eitavad süüd.

-Trumpi kampaania ajal välispoliitika alal nõustanud George Papadopoulos tunnistas oktoobris, et varjas Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) uurijate eest kontakte venelasest professoriga. Pole teada, kas ja millist infot Papadopoulos sai.

-Trumpi lähikondlastest on uurijate huviorbiidis veel presidendi endine välisnõunik Carter Page, Trumpi vanim poeg Donald Trump jr, endine rahvusliku julgeoleku nõunik Michael Flynn, Trumpi väimees ja nõunik Jared Kushner jt.

-Venemaa eitab sekkumist 2016. aasta USA presidendivalimistesse. Venemaa abi kasutamist eitav Trump on nimetanud uurimist nõiajahiks.

Allikas: PM

Tagasi üles