Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Rühm seimisaadikuid tahab keelata Leedus soovahetuse

3
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Foto on illustratiivne. | FOTO: www.7aktuell.de/Andreas Friedric/imago/Scanpix

Rühm Leedu valitseva Talurahva ja Roheliste Liidu (LVŽS) seimisaadikuid tegi ettepaneku määrata tsiviilseadustiku sättega, et sugu on inimese geneetiliselt määratud omadus, ja keelata Leedus soovahetusoperatsioonid.

Seadusmuudatusega tahetakse määrata, et inimese sugu on määratud geneetiliselt ning farmakoloogilised, kirurgilised või psühhiaatrilised protseduurid või psühholoogiline teraapia, mille eesmärgiks on muuta geneetiliselt määratud sootunnuseid, on Leedus keelatud.

Eelnõu esitas 31 saadikut peamiselt LVŽŠi fraktsioonist, samuti mõni konservatiiv ja Poolakate Valimisaktsiooni liige.

Eelnõu esitati pärast seda, kui justiitsministeerium tuli välja oma eelnõuga, mis lubaks transsoolistel muuta dokumentides sugu, nime ja isikukoodi. Praegu saavad inimesed, kelle sooline enesetunnetus ei lange sünnidokumentides märgituga kokku, teha seda ainult kohtu otsusel.

2007. aastal kaotas Leedu Euroopa inimõiguste kohtus protsessi, sest tal ei olnud seadust, mis määraks soo muutmise korra. Euroopa Nõukogu ministrite komitee, mis inimõiguste kohtu otsuste täitmist seirab, on mitu korda kutsunud Leedut üles seda puudust kaotama.

Justiitsministeeriumi eelnõu kohaselt saaks täisealised vallalised transsoolised dokumentides sugu muuta sõltumata sellest, kas sugu on kirurgiliselt muudetud või mitte.

Tagasi üles