Iseseisvuslaste teed läksid lahku

Endine Kataloonia asepresident Oriol Junqueras (vasakul) istub nüüd vangis, kuid on iseseisvusmeelsete katalaani valijate seas populaarsem kui tema Brüsselisse pagenud ülemus Carles Puigdemont.

FOTO: Lluis Gene / AFP / Scanpix

Kuigi iseseisvuslased vaidlustavad oma sõnavõttudes endiselt seda, et keskvõim pärast illegaalset iseseisvusdeklaratsiooni vastavalt põhiseaduse artiklile 155 ajutiselt Kataloonia juhtimise üle võttis, osalevad nende parteid 21. detsembril erakorralistel valimistel.

Eile selgus, et Kataloonia endise presidendi Carles Puigdemonti koduerakond Kataloonia Demokraatlik Partei (PDECAT) ei lähe valimistele oma nime all, vaid kandideerib selle asemel valimisnimekirjana Junts per Catalunya (e.k «Koos Kataloonia nimel» – toim).

See meenutab väga valimisnimekirja Junts pel Sí («Koos jah-i nimel» – toim) nime, millega neil õnnestus võita 2015. aasta piirkondlikud valimised. Toona oli põhiline valimislubadus iseseisvusreferendumi korraldamine. Erinevalt eelmisest korrast pole seekord aga liidus teist olulist iseseisvuslaste parteid – Vabariiklikke Vasakpoolseid (ERC).

Pärast seda, kui Puigdemont mitme ministri saatel Belgiasse pages, on kahanenud nii PDECATi kui ka endise presidendi toetus. Iseseisvust toetavate katalaanide seas on populaarseim partei nüüd ERC.

Vasakpoolsete nimekirja eesotsas on endine Puigdemonti asemik Oriol Junqueras. Kataloonia asepresident jäi ka pärast ebaseaduslikuks tunnistatud iseseisvusdeklaratsiooni edasi Hispaaniasse.

2. novembril ilmus Junqueras koos teiste Hispaaniasse jäänud ja vaid päev pärast Puigdemontiga Brüsselisse sõitmist Barcelonasse naasnud endise Kataloonia siseministri Joaquim Forniga Madridis kohtu ette. Sealt saatis kohtunik nad otse vanglasse, kust pääses kautsjoni vastu eeluurimise ajaks vabaks vaid Santi Vila (PDECAT), kes vahetult enne parlamendi iseseisvushääletust ettevõtlusministri ameti maha pani.

Nii Madridis kui ka Barcelonas ilmuvate lehtede küsitlused näitavad, et 21. detsembril kaotavad iseseisvuslaste parteid napilt oma parlamendienamuse. Seda tänu sellele, et Hispaania ühtsuse toetajad, kes on tavaliselt piirkondlikel valimistel vähem aktiivsed, tulevad seekord tõenäoliselt rohkem välja.

Samas ei saa iseseisvusvastased jõud nende uuringute järgi samuti parlamendienamust ja kaalukeeleks jääb vasakpoolsete liit, kes pole end selles küsimuses määratlenud.

Oktoobris tänaseks taandatud Kataloonia piirkonnavõimude tellimusel tehtud küsitluse järgi toetas iseseisvumist rekordsuur osa piirkonna elanikest – 48,7 protsenti – ja vastu oli 43,6 protsenti. Juunis pooldas eraldumist 41,1 ja vastu oli 49,4 protsenti.

Tagasi üles