Liibanoni peaminister Hariri on teel Prantsusmaale

Peaminister Saad Hariri toetav plakat Beiruti tänaval.

FOTO: JAMAL SAIDI/REUTERS

Liibanoni peaminister Saad Hariri teatas reede õhtul suhtlusvõrgustikus Twitter, et on teel Saudi Araabia pealinna Ar-Riyādi rahvusvahelisele lennuväljale eesmärgiga lennata Prantsusmaale.

"On vale, et mind kuidagi Saudi Araabias kinni hoitakse või ei lubataks riigist lahkuda. Ma olen teel lennuväljale," kirjutas Hariri, kelle ootamatu tagasiastumine on vallandanud Lähis-Idas poliitilise kriisi.

Veidi hiljem teavitas Hariri suguvõsa omanduses olev telekanal, et peaminister lahkus koos perekonnaga eralennukiga Pariisis asuva Le Bourgeti lennujaama suunas.

Hariri, kes 4. novembril Saudi Araabias viibides ootamatult tagasiastumisest teatas, sai sel nädalal kutse Pariis külastada, sest Prantsusmaa püüab kriisile lahendust leida.

Prantsuse presidendi kantselei teatas reedel, et Emmanuel Macron võtab vastu nii Hariri kui tema perekonna. Macron on rõhutanud, et Hariri peaks naasma Liibanoni, et kinnitada oma tagasiastumist või jääma ametisse.

Liibanoni president on keeldunud Haririt ametist vabastamast, öeldes, et televisiooni teel Saudi Araabiast tagasiastumisest teatamine on ebaseaduslik.

Hariri juhtum on tekitanud kartusi Liibanoni langemisest Saudi Araabia ja Iraani piirkondliku rivaalitsemise ohvriks. Liibanoni president Michel Aoun püüdis kolmapäeval neid hirme kummutada, manitsedes kodanikke "mitte kartma majanduse, rahanduse ega julgeoleku pärast". Aoun süüdistas samas Saudi Araabiat Hariri kinnipidamises.

"Miski ei õigusta peaminister Saad Hariri suutmatust naasta 12 päeva jooksul, sestap oleme seisukohal, et teda hoitakse seal kinni, mis on vastuolus Viini konventsiooniga," ütles Aoun ametlikul Twitteri-kontol.

Anoun nimetas Hariri tagasiastumisteadet ühtlasi rünnakuks Liibanoni iseseisvuse ja väärikuse vastu.

Tagasi üles