Hiinat pahandas Sahharovi preemia andmine dissidendile

Hu Jia.

FOTO: AFP / Scanpix

Hiinat ärritas Euroopa Parlamendi otsus anda tänavune Sahharovi mõttevabaduse preemia Hiina dissidendile Hu Jiale.


«Me avaldame sügavat rahulolematust Euroopa Parlamendi otsuse üle anda selline auhind Hiinas vangistatud kriminaalile, eirates nii meie korduvaid proteste,» ütles Hiina välisministeeriumi esindaja Liu Jianchao, vahendas AFP.

«See on jäme vahelesegamine Hiina siseasjadesse,» täpsustas Liu, kes siiski kinnitas, et Euroopa Parlamendi otsus ei mõjuta reedel algavat Aasia-Euroopa tippkohtumist (ASEM), mil 43 riigi liidrid kogunevad Pekingisse.

Euroopa Parlament andis maineka Sahharovi auhinna Hiina Rahvavabariigi inimõiguste eest võitlejale Hule, kes on juhtinud avalikkuse tähelepanu ka Hiina keskkonnaprobleemidele ning HIVi- ja aidsivastasele ennetustööle.

Hiina võimud mõistsid Hu süüdi riigivastaste meeleolude õhutamises, mistõttu elab ta oma Pekingi kodus julgeolekutöötajate pideva valve all.

Hu kandideeris sel aastal ka Nobeli rahupreemiale, kuid pidevalt suursoosikuks peetud dissident pole siiani veel valituks osutunud.

Euroopa Parlament annab Sahharovi preemiat välja isikutele või organisatsioonidele, kes võitlevad rõhumise, sallimatuse ja ebaõigluse vastu.

Tagasi üles