Vaata: Helsingis avati Talvesõja mälestusmärk

30. novembril, täpselt 78 aastat pärast Talvesõja algust avati Helsingis Soome ajaloo üks märgilisemaid kujusid. 10 meetri kõrgune kuju maksis 1,4 miljonit eurot. 6000 tonni kaaluva skulptuuri valgustuse süütas president Martti Ahtisaari.

Maakeral seisva sõdurikujutise sees särab valgus. Teos kannab nime Valon tuoja (e.k 'valguse tooja') ja selle autor on skulptor Pekka Kauhanen. Kujuri sõnul on oluline märgata, et sõdur on sõelapõhjaks lastud ja et ka maakera ta jalgeall on auklik. Ent selle sisse on kogutud ühtekokku 105 fotot, mis räägivad Soome ajaloo karmima sõja lugu. Ka fotode hulk on sümboolse tähendusega – Talvesõda kestis täpselt 105 päeva.

Talvesõja lõppemisest möödus 13. märtsil 77. aastat. Sõda algas 30. novembril 1939.

Omamoodi koostööst räägib ka ausamba tegijate taust: sõdurikuju valmis Kuopios, maakera valmistati Halikos. Tükid sulatati kokku Järvenpääs. Nüüdsest ehib Soome suurim terasest mälestuspärk Helsingi Kasarmitori. 

Mälestusmärgi patroon on president Martti Ahtisaari.

Lisatud YLE videolõik:

Valgustusega monument. Skulptor Pekka Kauhaneni loodud terasmonument on kümme meetrit kõrge ja kannab nime Valon tuoja (valguse tooja).

FOTO: Talvisotayhdistys

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles