T, 26.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Galerii: 9. mai paraad Moskvas

Facebook
Comments

Täna tähistab venemaa 66. aasta möödumist võidust natsistliku Saksamaa üle.

Paraad algas riigilipu väljakandmisega. Paraadi juhtis Venemaa relvajõudude peastaabi asejuht, kindralpolkovnik Valeri Gerasimov. Paraadi võõrustas kaitseminister Anatoli Serdjukov. Kokku osales paraadil ligi 20 000 sõjaväelast, vahendas RIA Novosti.

Kui Euroopa riigid tähistasid Teise maailmasõja lõppu eile, siis Venemaa tähistab 66 aasta eest saavutatud võitu natsionaalsotsialistliku Saksamaa üle täna.

Saksamaa kirjutas kapituleerumisdokumendile alla kaks korda. Esimene kord 7. mai öösel veidi enne kella kolme Kesk-Euroopa aja järgi, kui Saksa sõjavägede ülemjuhataja kindralooberst Alfred Jodl kirjutas alla tingimusteta kapitulatsiooniaktile USA kindrali Dwight Eisenhoweri staabis Prantsusmaal.

NSV Liidu diktaator Jossif Stalin polnud asjade käiguga aga rahul ja tema nõudel nimetati 7. mai dokument esialgseks kapitulatsiooniaktiks. Teine kapitulatsiooniakt kirjutati alla Berliini lähistel asuvas Karlshorsti villas 8. mail kella 11 paiku Kesk-Euroopa aja järgi, kui Moskvas näitas kell uut päeva ehk 9. maid.

2004. aasta novembris võttis ÜRO peaassamblee vastu Teise maailmasõja lõppemise 60. aastapäeva tähistamise kohta resolutsiooni, milles kuulutati 8. ja 9. mai mälestamise ja leppimise päevadeks.

Resolutsioonis kutsuti üles igal aastal üht või mõlemat päeva sobival viisil tähistama ja avaldama oma austust kõikidele Teises maailmasõjas elu kaotanutele.
 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles