«Joonel» või «piiril», kuidas keegi soovib, kulus meil kokku neli tundi: kaks tundi Ukraina poolel ja kaks tundi Vene poolel. Ukraina poolel olid kõik ehitised ajutised, Vene poolel käis piiripunktis tohutu ehitamine ja elektriliinide vedamine - kõigest oli näha, et ehitatakse selleks, et jääda.
Muide, kahe piirivalve vahe oli kaks kilomeetrit, õnneks käis nende vahel väikebuss, mis võttis tasu nii grivnades (10) kui ka rublades (20).
Ukraina piiril käis lihtsalt arusaamatu jokutamine ja siis järjekorras seismine - ületajaid oli ikka pidev vool.
Vene piiril aga kuulati meid Liisiga ikka päris põhjalikult üle. Ülekuulaja oli noor erariietes mees. Väga viisakas ja rõhutas, et selline on tema töö ja ärgu me võtke isiklikult. Me ei võtnud, sest polnud ka midagi varjata. Ega nad midagi erilist ei uurinudki. Põnevamad küsimused olid, et kes meile ikkagi andis sellise ülesande tulla Krimmi, miks me üle Kiievi tulime, kellega enne Kiievis kohtusime ja muu selline triviaalia.
Pluss muidugi uuriti põhjalikult, mis teemal kavatseme kirjutada ja kellega kohtuda. Ainuke põnevam koht oli see, kui «ülekuulaja» küsis, kas ma kavatsen jälle kohtuda krimmi-tatarlaste kunagise siinse Medzhlise ühe juhtiva liikmega. Vastasin ausalt, et kui võimalik, siis kohtun muidugi.
Kõik oli rõhutatult väga viisaks. Meie kottide sisu ei huvitanud kedagi.
Lõpuks oli aga tee Krimmi meile ikkagi vaba. Arvestades ka Kiievist sõitu rongiga Tšongari (rongipeatus, kus tuleb maha minna, on Novoaleksndrovka), siis kulub seaduslikult Tallinnast Krimmi jõudmiseks vähemalt kaks päeva.