Iiri asepeaminister astub valitsuskriisi lõpetamiseks tagasi

Frances Fitzgerald.

FOTO: Brian Lawless/PA Wire/PA Images/Scanpix

Iirimaa asepeaminister Frances Fitzgerald astub tagasi, eesmärgiga lõpetada valitsust kukutada ähvardav kriis, teatas Iirimaa rahvusringhääling RTE täna.

Kriis puhkes üle-eelmisel nädalal ja ähvardab esile kutsuda ennetähtaegsed parlamendivalimised veel enne jõule.

Kriis keerleb väite ümber, et 2014.-2016. aastani justiitsministeeriumit juhtinud Fitzgerald teadis katsetest õõnestada politsei vilepuhujat Maurice McCabe'i, kes rääkis väidetavast korruptsioonist ja ametiseisundi kuritarvitamisest politseis.

Peamine opositsioonierakond Fianna Fáil esitas peaminister Leo Varadkari vastu umbusalduse avaldamise eelnõu, mille üle pidi toimuma hääletus täna hilisõhtul. Nüüd pole selge, kas see toimub või mitte.

Leo Varadkar.

FOTO: JONATHAN NACKSTRAND/AFP/Scanpix

Fianna Fáil oli seni toetanud Varadkari Fine Gaeli vähemusvalitsust, kuid nõudis toetamise lõpetamise ähvardusel Fitzgeraldi tagasiastumist. Varadkar oli Fitzgeraldi vallandamise varem välistanud.

Kriis vältab Iirimaa jaoks keerulisel ajal. Dublin üritab saada Suurbritannialt garantiisid, et detsembris toimuval Euroopa Liidu tippkohtumisel lepitakse Suurbritanniaga kokku, et Iirimaa ja Põhja-Iirimaa piir püsib täielikult avatuna pärast Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust.

Tagasi üles
Back