Amnesty: Shell tuleks inimõiguste rikkumiste eest vastutusele võtta (1)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Mees Nigeerias veekogusse voolanud toornaftaloikudes kõndimas.
Mees Nigeerias veekogusse voolanud toornaftaloikudes kõndimas. Foto: PIUS UTOMI EKPEI/AFP/Scanpix

Inimõigusorganisatsioon Amnesty International teatas, et naftafirma Shell suhtes tuleks alustada kriminaalmenetlust seoses 1990. aastatel Nigeeria sõjaväe aitamisega inimõiguste rikkumisel.

Amnesty teatel tuleks menetlust ettevõtte vastu algatada Nigeerias, kuid ka Ühendkuningriigis ja Hollandis, kus on selle peakontor. Shelli Nigeeria tütarfirma SPDC eitas süüdistusi, kutsudes neid valeks ja sisutuks.

«SPDC ei teinud ametivõimudega mingit koostööd kohalike rahutuste alla surumiseks ega toetanud või õigustanud vägivalda Nigeerias. Usume, et tõendid näitavad selgelt, et Shell ei vastuta nende traagiliste sündmuste eest,» teatas SPDC.

Amnesty rahvusvaheliste asjade juhi Audrey Gaughrani sõnul on vaieldamatu, et Shell mängis 1990. aastail Ogonilandi sündmustes võtmerolli. «Nüüd usume aga, et on alust kriminaaluurimiseks,» ütles ta pärast perioodiga seotud dokumentide avaldamist, lisades, et koostatakse kriminaaltoimik ametivõimudele esitamiseks.

Amnesty süüdistuse kohaselt palus Shell korduvalt Nigeeria sõjaväel tegeleda Ogonilandi meeleavaldustega ning pakkus sõjaväele selle tarbeks ka transporti. Seejuures oldi teadlikud, et see viiks inimõiguste rikkumisteni. Amnesty teatel tegutsesid Shell ja Nigeeria sõjaväeline valitsus toona äripartneritena ja pidasid regulaarselt kõnelusi oma huvide kaitsmiseks.

«Kohtumiste memod ja protokollid näitavad, et Shell palus valitsuse tippametnikelt sõjaväelist abi, isegi pärast seda kui olid toimunud meeleavaldajate massilised tapmised,» teatas Amnesty. «Lisaks sellele selgub neist, et Shell pakkus sõjaväele või politseipersonalile logistilist ja rahalist tuge, olles teadlikud, et need olid seotud kaitsetute külaelanike tapmisega.»

Tagasi üles