Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Zimbabwelane David Winter: tegemist polnud mingi revolutsiooniga

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Zimbabwes sündinud ja üles kasvanud David Winter. | FOTO: Erakogu

Zimbabwes sündinud ja üles kasvanud David Winter ütles intervjuus Postimehele, et riigi viimase aja tormiliste sündmuste põhjuseks võib pidada riigi tagandatud presidendi Robert Mugabe naise Grace Mugabe mahhinatsioone.

-Rääkige mulle oma sidemest Zimbabwega.

Ma olen sündinud Zimbabwes ja nüüd 32. Seal elasin 20. eluaastani.

-Miks te Zimbabwest lahkusite?

Kogu mu pere lahkus, sest sealne olukord muutus meile talumatuks. Mu ema oli inimõigusadvokaat – valge naisadvokaadina minna valitsuses viibivate mustanahaliste meeste vastu – see amet ei muutnud teda just populaarseks.

Peale selle veel asjad, mille pärast ei oskagi muretseda, näiteks pensionid. Kui riigis on valitsus, kelle ajal inflatsioon ulatub uskumatutesse protsentidesse, kaovad kõik inimeste säästud. Kõik lihtsalt haihtus.

Mu vanemad pidid lahkuma nii poliitilistel kui ka finantspõhjustel. Mina lahkusin põhimõtteliselt samadel asjaoludel.

Me kõik sattusime Suurbritanniasse. Mu vend oli seal õppimas ja mina läksin sinna tööle.

-Kui palju teate uuest Zimbabwe presidendist Emmerson Mnangagwast?

Ta on siiani üsna madalat profiili hoidnud. Robert Mugabe on olnud valitsuse nii-öelda nägu põhimõtteliselt 70ndatest. Nad hoidsid teda seal, sest tal on tegelikult väga hea kõnemaneer. Kui Mugabet kuulata, ei kõla ta harimatu aafriklasena ja see on valitsusele oluline. Mnangagwa jutt seevastu kõlab nagu harimatu aafriklase oma – eriti tema aktsent.

Mnangagwa on Mugabe kõrval olnud 40 aastat ja teda peetakse Mugabe käskude jõustajaks. Tema kavandas 80ndatel korraldatud ndebele rahva massimõrva. Tapeti umbes 20 000 inimest ja maeti massihaudadesse.

Ta on väga kaval, kuid halastamatu mees. Täielikult halastamatu. Samas peetakse teda väga pragmaatiliseks. Kui Bob (Robert Mugabe) novembri lõpupoole võimult eemaldati, tekitas see paljudes lootust. Zimbabwe on jõudnud olukorda, kus inimesed ei saa enam pangast raha välja võtta, sest seal seda lihtsalt pole. Neile makstakse palka, aga pangad ei saa palkasid väljastada.

Elu muutus seetõttu talumatuks. Nüüd loodab rahvas, et Bobi lahkumisega ja veidi pragmaatilisema Mnangagwa võimule tulekuga hakkavad asjad muutuma.

-Kas teie arvates on Mnangagwa Zimbabwele positiivne muutus?

Positiivne on liiga tugev sõna selle kirjeldamiseks. Ütleksin, et parem, jah. Bobist hullem ta ikka olla ei saa. Hea muutus ta siiski ka pole. Zimbabwe on Mugabe lahkumisest saadik olnud äraootaval seisukohal. Teadsime, et kindralid määravad Mnangagwa tema asemikuks – see tekitas juba põhiseaduslikke küsimusi.

Eile aga (läinud nädala neljapäev – toim) avaldas Mnangagwa oma valitsusliikmed ja see ei tõota head. Inimesed lootsid mitmeparteilist valitsust, et anda läänele ja investoritele veidi kindlust. Väljakuulutatud valitsusliikmed on kõik ZANU-PFi liikmed (Zimbabwe valitsev partei 1980ndatest saadik).

Enne riigipööret, mis ei olnud riigipööre, oli erakonnas kaks kildkonda – Lacoste, kelle eesotsas oli Mnangagwa ja G-40, mida juhis endine esileedi Grace Mugabe. Lacoste'i logo on krokodill ja sealt pärineb ka Mnangagwa hüüdnimi. Nüüd aga on ta valitsusse määranud kaheksa erakonnaliiget, kellel pole ametlikku ametinimetust. Selgub, et Zimbabwe põhiseaduses on klausel, mis seda mingiks ajaks lubab. Arvatakse, et nende eemärk on välja vahetada kõik Grace Mugabet toetanud valitsusliikmed.

-Mnangagwa presidendiks määramine pole siis ju tegelikult revolutsioon?

Ei, mitte mingis mõttes.

See mängiti nii välja ja inimesed tähistasid, kuid inimesed olid selles olukorras etturid. Sõjavägi korraldas pidustusi oma äranägemise järgi, nii nagu vaja oli.

-Kas zimbabwelased arvavad, et nad on midagi muutnud?

Osa inimesi arvab seda kindlasti, kuid veidi haritumad – ei.

Kõik ootavad ja jälgivad nüüd Mnangagwa järgmisi samme. Esimene pettumus oli tema moodustatud valitsus. On palju asju, mida ta lubas teha, aga pole teinud, näiteks moodustada väike valitsus. Tema administratsiooni kuulub 22 ministrit. Ringleb ka suur hulk valeuudiseid.

Täna hommikul nägin üht pilti, kus ta väidetavalt ummikus istus, kuid see polnud tema. Mingile autole olid lihtsalt tema auto numbrimärgid digitaalselt peale kleebitud.

-Kas Mnangagwa on nüüd Zimbabwe diktaator või on ta kellegi teise ettur?

Ei, Mnangagwa on nüüd Zimbabwe diktaator, tema käes on võim. Ja tõenäoliselt on ta koos sõjaväega juba mõnda aega riiki juhtinud.

-Miks Mnangagwa siis mõneks ajaks riigist lahkuma pidi?

Mõne aasta eest toetas Grace (Mugabe) Mnangagwat kahe käega, kuid tal oli probleem Joyce Mujuruga, kes oli tollal Zimbambwe asepresident. Mnangagwa ja Grace Mugabe korraldasid Mujuru lahkumise ametikohalt. See muutis Grace Mugabe aga väga võimujanuseks ja pärast Joyce Mujurust vabanemist asus ta sihtima Mnangagwat.

Selleks, et enda kandidatuur usaldusväärsemaks muuta, tegi ta endale doktorikraadi – ja seda kolme kuuga. Seejärel muutus ta poliitikas aina aktiivsemaks.

Robert Mugabe vallandas Mnangagwa ja ta plaaniti süüdistatuna riigireetmises vahi alla võtta, kuid teda hoiatati ja ta lahkus Zimbabwest. Välismaal hakkas ta koos sõjaväejuhtkonnaga Mugabe kukutamist plaanima.

-Miks zimbabwelassed Grace Mugabet ei sallinud?

Zimbabwelased ei salli teda jätkuvalt.

Ta on rumal naine ja sõjavägi keeldus leppimast tema kui võimaliku presidendiga. See andis Mnangagwale väga tugeva eelise. Diktatuuris tuleb hoida kätt nii-öelda võimukeskmel ja võimukese Zimbabwes on sõjavägi.

-Kas teie arvates võib Grace Mugabega nüüd midagi juhtuda?

Mitte seni, kuni Bob veel elus on. Tagasiastumisläbirääkimiste üks olulisemaid punkte oli immuniteet talle, abikaasale ja perele. Kui võimul oleksin mina, taganeksin leppest niipea, kui Mugabe sureb ja Grace (Mugabe) oleks kohtus enne, kui ta arugi saaks, mis toimub.

Grace oli 90ndatel Mugabe sekretär. Bobil oli tollal teine naine – Sally (Mugabe), kuid ta ei saanud lapsi. Legendi järgi muutus Grace’i ja Mugabe suhe romantiliseks ja Sally andis sellele oma heakskiidu, sest Grace sai Mugabele järglase sünnitada. Mõni aeg hiljem Sally (Mugabe) suri.

Mugabe omab Zimbabwes siiani päris suurt poliitilist mõjuvõimu.

Tagasi üles