Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Zimbabwe sai kriitikast hoolimata uued valitsusliikmed

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Zimbabwe vastne president Emmerson Mnangagwa. | FOTO: PHILIMON BULAWAYO/REUTERS/Scanpix

Zimbabwe vastne president Emmerson Mnangagwa avaldas läinud nädala lõpul uute valitsusliikmete nimekirja, kuid pärast avalikku pahameelelainet hakkas juba päev hiljem seda ümber kujundama.

Välisministriks sai kindralmajor Sibusiso Moyo, kes astus 15. novembril üles riigitelevisioonis, et edastada teade sõjaväe võimuhaaramisest. Sündmus kulmineerus nädal hiljem Zimbabwe kauaaegse presidendi Robert Mugabe tagasiastumisega.

Sibusiso Moyo 15. novembril riigitelevisioonis edastamas teadet sõjaväe võimuhaaramisest. | FOTO: DEWA MAVHINGA/AFP

Kauaaegne õhujõudude komandör Perence Shiri määrati põllumajandusministriks. Shiri sai kurikuulsaks 1980ndatel Mugabe vastaste pihta suunatud sõjaoperatsiooniga, mida ta juhtis, seda tuntakse Gukurahundi nime all. Põhja-Koreas treenitud sõjaväelaste käe all hukkus umbkaudu 20 000 ndebelelast.

«Kes on öelnud, et sõjaväelased ei tohiks kunagi poliitikud olla? Ma olen zimbabwelane ja seetõttu on mul täielik õigus riigi valitsemises osaleda,» märkis Shiri, kuuldes tema vastu suunatud kriitikat, vahendab Reuters.

Mnangagwa õnnitlemas uut põllumajandusministrit Perence Shirit. | FOTO: PHILIMON BULAWAYO/REUTERS

Maa on Zimbabwe poliitika keskne küsimus. 2000ndate algul läbi viidud reformide käigus võõrandati jõuga tuhandete valgete zimbabwelaste farmid, mis omakorda kiirendas riigi majanduse kokkuvarisemist.

24. novembril ametivande andnud 75-aastane Mnangagwa jättis samuti ametisse märkimisväärse osa Mugabe valitsuse liikmetest. Nende seas on Patrick Chinamas, kes naaseb rahandusministriks. Mugabe tagandas ta oktoobris valitsuses tehtud ümberkorralduste käigus.

Sõjaveteranide liidrid, kes juhtisid Mugabet tagasi astuma sundinud massimeeleavaldusi riigi pealinnas Harares, said valitsuses samuti mitu kohta. Vastne president pidi siiski loobuma kahest ministrikandidaadist, sest nende ametissemääramine oleks läinud vastuollu Zimbabwe põhiseadusega.

Põhiseaduses on klausel, mis seab parlamenti mittekuuluvatele ministritele valitsuses limiidi. Erandiks on Shiri ja Moyo. Enne avalikku pahameelelainet soovis ta välja vahetada ka haridus- ja tööministri.

Ministrikohtadest ilma jäänud sõjaväelased määrati seejärel presidendi erinõunikeks.

Kriitikute sõnul näitab Mnangagwa esmane valitsusliikmete nimekiri, et tal pole plaani Zimbabwes reforme läbi viia, vahendab BBC.

Pärast ametivande andmist ütles Mnangagwa, et tema prioriteediks saab Zimbabwe majanduse taastamine.

Samas on mõned opositsiooniliikmed väga rahul Mnangagwa otsusega välja vahetada haridusminister Lazarus Dokora, keda peetakse vastutavaks haridusstandardite languse eest Zimbabwes. Uueks haridusministriks saab Dokora endine asetäitja Paul Mavima.

Tagasi üles