Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Trump süütas Palestiina püssirohutünni

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Palestiinlased põletamas IIsraeli peaministri Benjamin Netanyahu ja USA riigipea Donald Trumpi pilte. | FOTO: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/REUTERS/Scanpix

Donald Trumpi otsus tunnistada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana on tekitanud nii Euroopas kui Lähis-Idas ulatusliku kriitikatormi, kahandanud miljonite palestiinlaste lootusi edukale rahuprotsessile ning ähvardanud süüdata Lähis-Idas uue plahvatusliku kolde.

Aastakümneid on USA riigipead hoidnud näpud Jeruusalemma küsimusest eemal, kutsudes üles rahumeeelsele lahendusele Iisraeli ja Palestiina vahel, mis nõuab endale ÜRO resolutsiooniga õigust linna idaosale. Trumpi sõnul ei ole see aga rahuprotsessile kuidagi kaasa aidanud ja nüüd on aeg võtta ette teistsuguseid samme.

«Me ei saa jõuda lahendusteni, tehes samu vanu vigasid,» sõnas Trump eileõhtuses pöördumises. «Ma olen otsustanud, et on aeg tunnustada Jeruusalemma ametlikult Iisraeli pealinnana.»

Lisaks andis Trump korralduse viia ka USA saatkond Tel Avivist Jeruusalemma. Valge Maja sõnul on tegu lihtsalt reaalsuse tunnistamisega, kuna Iisraeli võimustruktuurid asuvad seal juba niigi. Samuti ei näe Trump otsuses mingit ohtu rahukõneluste jätkumisele ning rõhutas, et saadab USA toetuse näitamiseks tulevastel päevadel Lähis-Itta asepresident Mike Pence'i.

Kriitikute sõnul ei lähtu Trumpi otsus saatkond Jeruusalemma viia ja seda juudiriigi pealinnana tunnistada mitte niivõrd riiklikust julgeolekustrateegiast, vaid faktist, et kiiresti populaarsust kaotav president tahab oma toetajaskonda veenda. Eriti populaarne on see otsus evangeelsete kristlaste ja mõnede paremkonservatiivsete gruppide seas, mis moodustavad ka Trumpi valijaskonna baasi. Samas näitab Washington Posti tellitud küsitlus, et kaks kolmandikku ameeriklasi on otsuse vastu.

Eilne teadaanne ei ole praeguse administratsiooni puhul tegelikult üllatav – Trump rõhutas ka oma kõnes, et lubas juba möödunud aastal kaks aastakümmet senatis ja Kongressis hääletusel olnud küsimuse teoks teha.

Ohtliku manöövriga eiras Trump aga praktiliselt kõigi teema kohta sõna võtnud maailma liidrite hoiatusi alates Lähis-Ida liitlasriigist Saudi Araabiast kuni Euroopa Liidu juhtideni.

Isegi paavst Franciscus sekkus ja palus Jeruusalemma jagatud staatust tunnustada ja püsida ÜRO resolutsioonide juures, hoiatades, et vastasel korral riskib Trump pikaldase rahuprotsessi hävitamise, äärmuslaste tugevdamise ja USA rahvusvahelise positsiooni nõrgestamisega.

Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani kõneisik sõnas, et USA lükkab Lähis-Ida ja kogu maailma tulle, mille lõppu ei paista. Riigi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu aga teatas, et on hoiatanud USA ametivenda Rex Tillersoni ränga vea eest, ning ähvardas katkestada diplomaatilised sidemed Iisraeliga, vahendab The Guardian.

«See on läbi mõtlemata õnnemäng,» lausus Hamasi liider Ismail Haniyeh, kelle sõnul on Trumpi otsus jultunud ja avameelne agressioon. «Me kutsume üles seda otsust täielikult peatama, sest see toob kaasa kohutavad muutused mitte ainult Palestiinas, vaid piirkonnas tervikuna. See tähendab rahuprotsessi ametlikult lõppenuks kuulutamist.»

Paljud meeleavaldajad ei vaevunud isegi Trumpi teadaannet ära ootama ja kogunesid massiliselt Jeruusalemma tänavatele. Ka Liibanoni pealinnas Beirutis tulid sajad inimesed Bourj el-Barajneh' palestiinlaste põgenikelaagris meelt avaldama.

«See on palestiina inimeste vastane kuritegu,» kommenteeris Tripoli palestiinlaste põgenikelaagris elav Muhammad, lisades, et kõik sealsed asukad jälgivad olukorda väga tähelepanelikult.

Palestiina fraktsioonid kuulutasid juba teisipäeval enne Valge Maja ametlikku teadet, et kolmapäevast alates saab näha vähemalt kolmepäevast meeleavalduste lainet. Hamas aga kutsus üles korraldama kolm päeva kestvaid «raevu päevasid».

Piirkonnas viibivatele USA ametnikele on antud korraldus valmistuda võimalikeks rahutusteks ning sõjavägi on viidud kõrgendatud valmisolekusse.

Liibüa palestiinlased, keda on umbes 300 000 ringis, tunnistavad, et ei saa ise kuigi palju ära teha.

«Inimesed, kes Jerusalemma kaitsevad, on Palestiina kaitsjad,» sõnas Tripolis elav 26-aastane Aysheed. «Meie saame neid toetada vaid oma meeleavaldustega.»

Samas märgib noor majandusmagister, et vaevalt Liibüa, Süüria või saudid midagi palestiinlaste aitamiseks tegelikult ette võtaks. Ka Muhammad nendib resigneerunult, et palestiinlasi on juba 70 aastat diskrimineeritud, ega arva, et asjad niipea muutuma hakkaks.

Tagasi üles