Trump sai Alabamas suure löögi

Doug Jones tütretütrega.

FOTO: MARVIN GENTRY/REUTERS/Scanpix

Ühendriikide meedia prognooside kohaselt võidab Alabama osariigis aset leidnud senati täiendvalimistel demokraatide kandidaat Doug Jones ahistamisskandaali keskmes viibivat vabariiklast Roy Moore’i.

Telekanali CNN ja teiste meediakanalite informatsiooni kohaselt oli Jones kogunud 49,5 ja Moore 48,8 toetusprotsenti, kui loetud oli 92 protsenti häältest. Võit on juba märgiline selle poolest, et Jonesist saab esimene demokraat kümne aasta jooksul, kes Alabama esindajaks valitud.

USA president Donald Trump ärgitas reedel Alabama osariigi valijaid saatma senatisse Moore´i, kelle kandidatuuri on saatnud kahtlustused seksuaalses väärkohtlemises.

Roy Moore lavalt lahkumas. 

FOTO: Mike Stewart/AP

Trump võttis endise kohtuniku Moore´i toetuseks jõuliselt sõna Floridas Pensacolas kihutuskoosolekul oma toetajatele. «Me ei saa lubada, selle riigi tulevik ei saa endale lubada selle saadikukoha kaotust,» lausus president, viidates vabariiklaste napile 52–48 ülekaalule senatis.

Trump nimetas Moore´i vastaskandidaati demokraat Doug Jonesi liberaaldemokraadiks, kes laseks end täielikult allutada esindajatekoja demokraatide liidri Nancy Pelosi ja senati demokraatide juhi Chuck Schumeri kontrollile.

«Ta on nende täielik marionett ja see on kõigile teada,» lausus president kõnes, milles ta rääkis ka immigratsioonist ja majandusest.

Üks kahest Alabama osariigile eraldatud senatikohast vabanes aasta algul seoses senaator Jeff Sessionsi lahkumisega justiitsministriks.

Väidetavalt seksuaalrünnaku või seksuaalse ahistamise ohvriks langenud naised on viimastel kuudel Ühendriikides veerema lükanud lumepalli, mis on matnud enda alla mõjuvõimsaid isikuid riigi meedias, meelelahutuses kui poliitikas.

Tagasi üles
Back