USA: Põhja-Korea korraldas suure lunavararünnaku

Lõuna-Korea eksperdid jälgimas võimalikke Põhja-Korea poolt nende vastu korraldatud rünnakuid.

FOTO: Yun Dong-jin/AP/Scanpix

USA administratsioon on öelnud, et Põhja-Korea oli otseselt vastutav sel aastal toimunud hiiglasliku WannaCry lunavararünnaku eest. WannaCry mõjutas haiglate, pankade ja erinevate ettevõtete tööd üle terve maailma.

Rünnak tabas rohkem kui 300 000 arvutit 150 riigis, põhjustades miljardite dollarite ulatuses kahju. President Donald Trumpi nõuni Thomas Bossert tegi süüdistuse ajalehe Wall Street Journal vahendusel. Tegu oli esimese korraga, mil USA on Põhja-Koread ametlikult rünnakus süüdistanud.

Sisejulgeoleku alal Trumpi nõustava Bosserti sõnul põhineb tema süüdistus selgetel tõenditel. Ka Suurbritannia valitsus ütles novembris, et Põhja-Korea seotus WannaCry rünnakutega on sisuliselt kindel.

Mais tabas Windowsi operatsioonisüsteemil töötavaid arvuteid küberrünnak, mis lukustas arvutite sisu ning nõudis selle vabastamise eest lunaraha. Europoli sõnul oli tegu pretsendenditu rünnakuga.

Kuvatõmmis tekstist, mis ilmus ekraanile WannaCry rünnaku ohvriks sattudes.

FOTO: Handout/Reuters/Scanpix

Artiklis ütles Bossert, et Põhja-Korea tuleb vastutusele võtta ja režiimi suhtes on vaja jätkata maksimaalse surve avaldamist, et raskendada neil küberrünnakute korraldamist. Ta ei täpsustanud seda, milliste sammudega USA vastata kavatseb.

«Põhja-Korea on käitunud erakordselt halvasti ja suuresti kontrollimatult juba üle kümne aasta. Nende kahjulik käitumine muutub järjest hullemaks. WannaCry oli valimatult hoolimatu,» kirjutas Bossert.

Oodatakse, et Valge Maja teatab täna samuti ametlikust süüdistusest. 

Tagasi üles