Venemaa hoiatas Jaapanit (3)

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jaapani õhuväelased harjutamas augustis Patriot PAC-3 raketitõrjesüsteemide kasutamist.
Jaapani õhuväelased harjutamas augustis Patriot PAC-3 raketitõrjesüsteemide kasutamist. Foto: Eugene Hoshiko/AP/SCNAPIX

Ameerika Ühendriikide raketikilbi laienemine Jaapanisse mõjutab negatiivselt Venemaa ja Jaapani rahuläbirääkimisi, teatas Venemaa välisministeerium täna.

Välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova nimetas raketikaitsekilbi Aegis Ashore osade paigutamist Jaapanisse piirkonna rahu õõnestavaks.

«Kahjuks avaldab see halba mõju kahepoolsete suhete üldisele õhkkonnale, seal hulgas rahulepingu sõlmimise läbirääkimistele,» lisas pressiesindaja.

Jaapani valitsus teatas sel kuul, et kavatseb üles seada maismaal baseeruvad uue põlvkonna raketitõrjesüsteemid Aegis Ashore, et vastata Põhja-Koreast lähtuvale võimalikule raketirünnakuohule.

Jaapan ja Venemaa pole pärast Teist maailmasõda suutnud sõlmida rahulepingut, mis lõpetaks senini lahendust ootava territoriaalvaidluse Vaikse ookeani saarte üle, mida Venemaal tuntakse Lõuna-Kuriilidena ja Jaapanis Põhjaterritooriumina ning mille 1945. aastal okupeeris NSVL.

Jaapani võimud on seisukohal, mille kohaselt saab Venemaaga rahulepingu sõlmida vaid siis, kui Venemaa tagastab Jaapanile kõik vaidlusalused neli saart.

1855. aastal sõlmitud Shimoda lepingu järgi tunnustas Venemaa Habomai, Šikotani, Kunaširi ja Etorofu saari Jaapani osana. 1904. aastal puhkenud Jaapani ja Venemaa vahelise sõja tulemusena sai Jaapan endale ka Lõuna-Sahhalini.

Teise maailmasõja käigus kuulutas NSV Liit 1945. aasta aprillis Jaapanile sõja ja okupeeris Lõuna-Kuriili saared, mis avasid NSV Liidule hea väljapääsu ookeanile.

Kuigi 1956. aastal sõlmisid NSV Liit ja Jaapan diplomaatilised suhted, kirjutati Moskvas alla vaid ühisdeklaratsioon ja rahulepingut ei sõlmitud, sest Jaapan nõudis NSV Liidult jätkuvalt tagasi kõiki nelja saart, kuid Moskva oli nõus loobuma vaid Habomai ja Šikotani saartest.

Jaapan on seisukohal, et vaidlusalused saared pole enne 1945. aastat kunagi Venemaale kuulunud ja NSV Liit okupeeris saared ebaseaduslikult. Venemaa pole nõus aga saartest loobuma, mistõttu ei nõustu Tokyo allkirjastama ka rahulepingut.

Kommentaarid (3)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles