ÜRO: viimased kolm aastat olid Maa pinnatemperatuurilt rekordkuumad

Muutus tõi enesega kliimaga seotud loodusõnnetuste ägestumise.

FOTO: HELENE VALENZUELA/AFP/Scanpix

Viimased kolm aastat olid Maal kuumimad alates pinnatemperatuuri mõõtmise algusest, teatas ÜRO ilmaagentuur.

Maailma viie juhtiva ilmaagentuuri koondandmeil on 2015., 2016. ja 2017. aasta Maa pinnatemperatuurilt mõõtmisajaloo kuumimad, teatas Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon (WMO).

Aasta 2016 on El Niño mõju tõttu mõõdetutest kuumim. Aastatest, mil El Niñot ei registreeritud, oli kuumim 2017. Viimasest 18 kuumimast aastast 17 on olnud sel sajandil.

El Niño on iga kahe kuni seitsme aasta järel ilmnev ilmastikunähtus, mis muudab vihmasadude mustrit ja võib põhjustada nii põudasid kui üleujutusi.

«Pikaaegne temperatuuritrend on palju olulisem kui üksikute aastate pingeritta seadmine ning see trend on tõususuunaline,» ütles WMO peasekretär Petteri Taalas. «Lisaks on olnud erakordne soojenemise ulatus viimase kolme aasta jooksul.»

WMO tõi esile ka ilmastikuga ja kliimaga seotud loodusõnnetuste ägestumise. Eelmine aasta oli neist põhjustatud kahju USA-s rekordiline ning mitut riiki räsisid tsüklonid, üleujutused ja põuad.

Andmed edastasid USA riiklik ookeani- ja atmosfääriamet, USA kosmoseagentuur NASA, Briti riiklik ilmateenistus Met Office, Euroopa keskpika ilmaennustuse keskus ning Jaapani meteoroloogiaamet.

Nendele andmetele tuginedes ütles ÜRO, et eelmisel aastal oli keskmine Maa pinnatemperatuur 1,1 kraadi kõrgem tööstusrevolutsiooni eelsest tasemest.

Tagasi üles
Back