iDeal kampaania

Palestiina rühmitused: Gaza on sõjast päevade kaugusel

Hamasi võitlejad liider Imad al-Alami matustel.

FOTO: Ashraf Amra/apaimages/SIPA/Scanpix

Palestiina rühmitused hoiatasid, et Gaza sektoris võib puhkeda Hamasi ja Iisraeli vaheline sõjategevus päevade või isegi tundide jooksul.

Hamasi allikate teatel on Iisraeli ja Hamasi vahelise sõja puhkemise võimalus umbes 95 protsenti.

Rühmituse liidrile Yahya Sinwarile lähedalseisvate allikate sõnul plaanib Iisrael kasutada eelseisvaid sõjaväeõppuseid Hamasi ründamise kattevarjuna.

Ettevalmistuseks on Hamas kuulutanud välja kõrgendatud valmisoleku, evakueerinud ametiasutused, muuhulgas oma peakorteri, ja seadnud üle kogu Gaza sektori sisse teetõkked.

Sinwar usub, et Iisrael kavatseb Hamasi vastu lõunarinde avada.

Väljaandega Haaretz rääkinud humanitaarallikate sõnul ei ole aga sõjategevuse puhkemine kuigi tõenäoline hoolimata piirkonnas valitsevast rängast majanduslikust olukorrast ja läbirääkimiste külmumisest Hamasi ja Palestiina Rahvusliku Omavalitsuse vahel.

Hamas võttis Gaza sektori üle kontrolli 2007. aastal peale kokkupõrkeid president Mahmoud Abbasile lojaalse Fatahiga. Eelmisel aastal alustas enklaavi ülevõtmist Palestiina Rahvuslik Omavalitsus.

Viimastel kuudel on Hamas ja Palestiina Rahvuslikku Omavalitsust juhtiv Fatah` partei üritanud lepitust otsida, kuid sisevõitlus on ühisele keelele jõudmist takistanud.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles