Prantsusmaa toob kohustusliku riigiteenistuse tagasi

Emmanuel Macron kohtumas Tapal Prantsusmaa sõduritega.

FOTO: Marko Mumm/AP/Scanpix

Kahekümne aasta eest kohustuslikust väeteenistusest loobunud Prantsusmaa kehtestab kõigile noortele kohustusliku «riigiteenistuse», teatas valitsus täna, kinnitades president Emmanuel Macroni kampaanialubadust.

Macron teatas valimiste eel, et tema võidu korral kehtestatakse kõigile noortele ühekuune teenistus, mille käigus nad saavad «kogemuse sõjaväeelust selle oskuste ja nõudmistega». Macron nimetas seda  võimaluseks tugevdada riigis sotsiaalset sidusust ja isamaaarmastust.

Ettepanek tekitas vastuseisu relvajõududes, ka opositsioonierakonnad ja eksperdid hoiatasid 600 000-800 000 noore väljaõppega seotud kulude eest.

Kaitseminister Florence Parly ütles eelmisel nädalal, et teenistus ei tule tõenäoliselt kohustuslik, kuid valitsuse esindaja Benjamin Griveaux kinnitas täna, et president ei tagane ettepanekust.

«Teenistus saab olema üleüldine ja kohustuslik,» ütles Griveaux usutluses raadiojaamale Radio Classique, lisades, et kava kavatsetakse asuda ellu viima aprilli lõpus ning katseprogramm peaks käivituma järgmisel aastal.

Valitsuse esindaja lisas, et noored võivad valida ka tsiviilteenistuse.

Tagasi üles
Back