Pence: ignoreerisin Kimi õde

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
USA asepresident koos Põhja-Korea delegatsiooni juhtidega.
USA asepresident koos Põhja-Korea delegatsiooni juhtidega. Foto: YONHAP/REUTERS/Scanpix

USA asepresident Mike Pence ütles, et ta otsustas Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni õde Pyeongchangi olümpiamängude avatseremoonial ignoreerida. 

Pence, Jaapani peaminister Shinzo Abe, Lõuna-Korea president Moon Jae-in ja Saksamaa president Frank Walter Steinmeier istusid Kim Yo-jongist vaid mõne meetri kaugusel.

«Ma ei arva, et olnuks õige USA poolt anda sellises vormis tähelepanu kellelegi, kes pole lihtsalt diktaatori õde, aga vastutav ka riikliku propaganda eest,» ütles Pence Axiosele.

Kim Yo-jong oli oma perekonna esimene liige, kes pärast Korea sõja lõppu 1953. aastal lõunanaabrite juurde reisis.

Pence'i sõnul mõjutas tema otsust Kim Yo-jongi ignoreerida ka see, et riigis on probleeme inimõigustega. Arvatakse, et Põhja-Koreas on poliitilistel põhjustel vangistatud umbes 100 000 inimest.

Asepresident mainis ka hukkamisi, mis Põhja-Koreas toimuvad. Näiteks tapeti Kimi onu Jang Song Thaek ja diktaatori poolvend Kim Jong-nam. Põhja-Korea diplomaadid on riigi seost liidri poolvenna tapmisega eitanud.

Riigijuhid olümpiamängude avamisel.
Riigijuhid olümpiamängude avamisel. Foto: PATRICK SEMANSKY/AFP/Scanpix

«See on kurjus, mille sarnast me oleme maailmas harva näinud. Ma tahtsin saata oma vaikimisega väga selge sõnumi. USA inimesed teavad, kellega meil tegu on ning me seisame jätkuvalt ja tugevalt koos oma liitlastega, seda kuni Põhja-Korea režiim lõpetab meie riigi ähvardamise tuumarelvade ja ballistiliste rakettidega,» sõnas Pence.     

Asepresident kinnitas ka Donald Trumpi administratsiooni poliitikat Pyongyangi relvaprogrammide suhtes ja rääkis ka uutest sanktsioonidest, mis tema sõnul saavad olema eelmistest veelgi karmimad.

Siiski väitis Pence, et Põhja-Koreaga ollakse valmis suhtlema: «Me oleme valmis oma mõtteid Põhja-Korea režiimiga vahetama, aga Põhja-Korea peab midagi mõistma...mitte miski ei muutu kuni päevani, mil Põhja-Korea lõpetab oma tuuma- ja raketiprogrammid ning lõpetab USA ja meie liitlaste ähvardamise.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles