P, 24.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Instagram täitis «Rõbkagate'i» valguses Venemaa nõudmised

Facebook
Comments
Kaader Navalnõi blogist, kus võtab sõna Nastja Rõbka.
Kaader Navalnõi blogist, kus võtab sõna Nastja Rõbka. Foto: Youtube

Suhtlusvõrgustik Instagram blokeeris Venemaal postitused, mis on seotud opositsionäär Aleksei Navalnõi poolt esitatud väidetega kõrgetasemelise korruptsiooni kohta.

Instagrami otsuse kutsus esile Venemaa järelvalveorgan Roskomnadzor. Nõuti, et platvorm piiraks ligipääsu postitustele, mis on seotud Navalnõi poolt esitatud väidetega. Instagram otsustas nõudmised täita ja postitused blokeerida.

Instagramist karmima joone võttis videokeskkond Youtube, mis astus Venemaa nõudmistele vastu ja keeldus videoid eemaldamast. Youtube oli saanud korralduse klippide blokeerimiseks, tähtajaks seati kolmapäev. Siiani pole Youtube Venemaalt tulnud käsku täitnud.

Kohalikud teenusepakkujad on öelnud, et neil puudub võimalus kindlaid videoid blokeerida ja see on viinud spekulatsioonideni, et suured suhtluskeskkonnad võidakse täielikult blokeerida.

Aleksei Navalnõi.
Aleksei Navalnõi. Foto: VINCENT KESSLER/REUTERS/Scanpix

Mõned teenusepakkujad on Roskomnadzori nõudele juba vastanud ja Navalnõi enda veebilehe maha võtnud.

Opositsionäär süüdistas Instagrami selles, et keskkond andis järele illegaalsele tsensuurinõudele. «Häbi, Instagram!» kirjutas Navalnõi Twitteris.

Skandaaliga seotud lõbutüdruk Nastja Rõbka on osa materjalist juba ise eemaldanud, aga BBC andmetel tuli Facebook Venemaale vastu ja võttis maha ka kaks viimast postitust, mis veebis üleval olid.

Facebooki kõneisik ei tahtnud detaile arutada, aga kinnitas, et Roskomnadzori nõudmised täideti. «Me vaatame sellised nõuded hoolikalt üle, arvestades kohalikke seadusi. Kus võimalik, teeme selle kättesaamatuks kindlas riigis või territooriumil,» ütles kõneisik.

Peamiselt tugines Navalnõi oma videolugudes prostituut Rõbka sotsiaalmeediakontolt saadud materjalidele, milles naine jäädvustas 2016. aastal toimunud jahireisi ja kohtumise suurärimehe Oleg Deripaska, asepeaministri Sergei Prihodko ja Rõbka enda vahel.

Navalnõi tsiteeris avalikke allikaid, mille väitel Prihodko veetis luksusjahil mitu päeva ja toimetati sinna Deripaska eralennukiga. Deripaska ei ole jahil toimunud kohtumist eitanud, kuid teatas, et ei ole teinud midagi ebaseaduslikku ja hoiatas meediaväljaandeid alusetu laimu levitamise eest.

Nastja Rõbka.
Nastja Rõbka. Foto: Instagram
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles